| olguta_vedea a întrebat:

As vrea sa imi cumpar o masina. Am una de dat la rabla, insa nu as vrea chiar una noua din fabrica. As vrea ceva la mana a doua, dar la care sa pot plati si in rate si sa pot da si masina veche la schimb. Exista asa ceva? Avem o masina noua in familie, am nevoie si de asta pe care sa o folosesc eu, in timp ce cealalta e folosita de sot. Masina mea e prea veche sa mai bag bani in ea si de aceea prefer sa o dau la schimb/rabla.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Rabla merge cu masini noi. Alwa folosite au probleme ascunse sau risca sa pateasca ceva in timp

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu programul rabla nu poti lua decat masina nou.
varianta e sa vinzi masina veche si sa folosesti banii.
credit de nevoi persoanel pentru rate si aia e

| sierra1 a răspuns:

Vinzi rabla și iei alta tot sh

exemplu cu rate:

https://www.autorulatebucuresti.ro/

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu poti valorifica masina veche prin rabla, decat daca iei o masina noua.
Nu ramane decat sa te reorientezi spre o masina noua ieftina (Corsa, Logan, UP!, etc) ori sa incerci sa vinzi masina veche pe cateva sute de euro, daca gasesti client.
Gasesti firme care vand automobile second in rate, dar nu beneficiezi de programul rabla acolo.
Atentie la dobanzile finantarilor rapide, de obicei sunt foarte mari. Un credit de nevoi personale la BT (de exemplu) poate fi mult mai convenabil.