| rRamses a întrebat:

Salut, as vrea sa imi cumpar o masina pana in 5000 de euro si nu stiu ce sa aleg dintre un Golf 5 sau un BMW seria 1 2005-2007, ambele sa fie benzina.
Voi ce sfaturi imi dati? Care e mai fiabila din punct de vedere al consumului, pieselor si intretinerii ei in general?

Răspuns Câştigător
| JusTPauL a răspuns:

Seria 1 e clasa de jos..deci la piese sunt aproape moca. Iar de consum n-are rost sa vb la motoarele alea mici.
Daca vrei sa mergi cu 5% ia diesel si aia e.
Orice alegi e ok dar bmw ul e mai fiabil si mai nou.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca o cumperi din GB le gasesti si la 3000€. Piese scumpe are orice masina dar daca tu duci bmw sau wv la un privat diferenta de pret intre piese e mica ce scade mult e mana de lucru in loc sa dai 2600€ la reprezentanta platesti 600€ la mecanicu tau

| sierra1 a răspuns:

BMW - intoarce privirile trecătorilor (altor șoferi), nervos, tare
GOLF - Plictisitor, neexuberant DAR fiabil, de încredere, solid, drăguț

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Alege un Megane II pe benzina, lasa bolovanii nemtesti.

| EneCristian a răspuns:

Cand vine vorba bmw seria 1 e mai bine intretinut de obicei si merita dar golf are avantajul sau piese mai ieftine si mai usor de gasit in service intretinerea putin mai mica decat bmw dar sunt si sanse sa le gasesti mai uzate.

| SebastianZ a răspuns:

La VW piesele sunt mult mai ieftine si usor de gasit si consum putin mai mic. Partea proasta, la Golf 5 este tabla extrem de proasta.
Mai pune 1000 e maxim si iti recomand Audi A6 2006.