| Gabriel_Dragut_1996 a întrebat:

As vrea sa imi pun o statie si un subwoofer pe masina dar nu stiu de cata putere sa pun si as vrea sa stiu daca si statia trebuie sa fie de aceias putere, daca puteti sa imi dati un sfat sau daca aveti o propunere va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tot timpul e pusa in fata puterea PMPO, adica o putere chinezeasca, pe care doar nepriceputii o cred. Puterea reala e cea RMS.
Acum depinde ce masina ai, si ce asteptari. Subwooferul meu primeste in jur de 100W de la statie, iar RMS-ul lui ar fi de 300W. Chiar si asa, se aude mult mai bine decat alte sisteme configurate fara cap.
La sistemele astea simple, pe care le montezi pur si simplu pe masina si asculti muzica (nu de competitii), de regula se pune o statie mai slaba decat subwooferul, ideal undeva intre 50 si 80% din puterea subwooferului.
Puterea statiei o citesti din descriere, in functie de impedanta (Ohmii) subwooferului. Statiile functioneaza la 2 Ohmi (cele simple, nu de competitii), unde dezvolta puterea maxima, insa majoritatea subwooferelor sunt la 4 Ohmi, unde e injumatatita puterea de cele mai multe ori.
Eu iti recomand unul din pachetele astea, in special cel cu JBL.
http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere-auto/JBL/JBL-GT5-Bass-Pack/
http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere-auto/Magnat/-TR30-Power-Bass-Pack/
Daca alegi sa iei ceva second-hand, iti recomand cu incredere Magnat si JBL, mie unul mi se par cele mai ok. Pioneer m-a dezamagit la capitolul subwoofere, la Blaupunkt nici nu merita sa te uiti.
Cel mai bun subwoofer pe care l-am avut a fost un Toxic cu incinta dubla, cu 2 difuzoare cu cate 2 bobine, cu o putere totala de 1000W (reali). Din pacate insa, nu prea vad asa ceva prin Romania, ala era adus din afara.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.accesoriiauto.org/......e-cabluri/
800 w eu zic ca iti ajunge, + statia, gasesti ceva mai ieftin pe olx, dar sincer e pe increderea ta, e putin pe risc acolo.