| DaTRoll a întrebat:

As vrea sa înlocuiesc apa cu antigel intr-o centrală termică pe lemne. Nu stiu exact cati l de apa intra in total. Am 9 calorifere la 120-60. Cati l de apa intra? Antigelul se poate dilua cu apa sau trebuie 100% antigel? Sa zicem ca ar intra 100 l apa in ciurcuit, cât antigel ar trebui? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iti trebuie o pompa: http://bit.ly/2OonePq
Citeste la descriere ca-ti da explicatii: http://bit.ly/2qydIRX
Cat despre cantitate: scoti apa din instalatie si vezi cata a iesit. Daca n-ai apa, bagi intai apa si apoi o scoti! Nimeni nu-ti poate calcula cat trebuie. Trebuie capacitatea caloriferelor si apoi a tevilor. E complicat! Apoi nu stim la ce presiune lucreaza centrala ta. A mea, cea veche, lucra la maxim 1, 5 bar. Asta noua merge pana la 2, 5 si atunci intra mai multa apa.

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cum ti-a venit ideea asta? Centrala functioneaza, sau o tii de decor? Daca functioneaza, apa se incalzeste, deci...chiar nu vad sensul antigelului.
Pe de alta parte, nu prea cred ca o sa mai functioneze ceva pe acolo dupa ce pui antigel.
Omule! Aia e centrala TERMICA, nu masina!

| Simpatic a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Ca sa nu inghete laughing
in fiecare zi auzi lucruri noi, dar nu neaparat si inteligente

| Salontanul a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Daca te documentai inainte de a da un raspuns nu mai spuneai prostii. Se baga antigel in instalatiile caselor care raman mult goale si sunt in zone mai friguroase.

| DaTRoll explică (pentru ardnaxur1961):

Doar in weekend o folosesc

| DaTRoll explică (pentru Simpatic):

Dacă nu ești informat te rog sa taci!

| Simpatic a răspuns (pentru DaTRoll):

Ba sunt mai bine informat ca tine pe ce domeniu doreti doar ca nu ne-ai dat detalii si ai asteptat sa stim deja raspunsulwinking
domnule troll cat ai de gand sa ramai pe aici?

| Panamax a răspuns:

Salontanul bate campii.Cum naiba intra apa mai multa daca functioneaza la 2, 5 bar in loc de 1. 5bar?
Se comprima cumva lichidul? rolling on the floor
Si de ce sa golesti toata instalatia?
Golesti doar un calorifer si il umpli cu antigel concentrat pe la robinet. Apoi cand pleaca centrala reglezi presiunea la 1, 5 si se amesteca singur in circuit.