| bibi5961 a întrebat:

as vrea sa-mi cumpar o masina dupa 2000 (an), 4 usi, intretinere ieftina, consum redus (sa fie o masina de oras, insa la drum lung sa mearga totusi oke, sa nu ma rog de ea ), mentionez ca sunt student si caut sa-mi achizitionez o masina dupa buzunarul meu acum as vrea sa-mi spuneti ce masini ar fi cele mai bune pentru oras (voi circula cam 60-70% in oras), si sa-mi spuneti si consumul extra-urban, mixt, urban la masinile care o sa le specificati si cateva detalii despre masina. va multumesc mult!

16 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

O masina cu motor foarte mic nu e tocmai economa! motorul se forteaza si amsina consuma ca si una cu motor ceva mai mare! eu iti recomand Golf 4 sau audi A4, motor 1, 6 benzina ar fi cel mai bun, intre 1, 4 si 1, 8 sau 2.0! mai exista varianta 1, 9 TDI, dar ai grija sa nu fie euro 3 ca e mare taxa! deci ceva euro 4 mai usor gasesti la cele pe benzina de dupa 2000! eu as merge pe o masina proaspat adusa de dincolo, preferabil Germania, sa aiba cat mai putini proprietari acolo, preferabil doar unul! nu recomand masini mai ieftine, vei avea probleme cu intretinerea : opel, fiat, renault, etc! neamtul e neamt, face reviziile la timp si de calitate, nu ca si romanul la vecinu' in garaj! sper sa faci alegerea corecta! nu ne-ai spus bugetul, dar oricum un 1, 4 sau 1, 6 benzina ti-ar fi suficient! sau 1, 9 tdi, motoare foarte reusite, numai mare grija la motorina de la noi, cunosc multe cazuri in care au fost probleme mari la injectoare din cauza motorinei de proasta calitate de la noi! mai citeste forumuri, e un pas important! nu are rost sa te arunci pe orice masina si apoi sa o duci doar prin service-uri! bafta!

| RS4 a răspuns:

Nu stiu ce ai putea lua in banii aia! un clio eventual 1.5 dci ca sa ai si consum bun! bafta!

| RS4 a răspuns:

Ar mai fi Ford Fiesta 1.4 tdci, in jurul a 4, 6 litri, doar ca sare putin din bugetul tau, este pe mobile. de - din anul 2004-2005 la 2500 euro! ar fi o optiune buna zic eu! mai cautam. happy

| bibi5961 explică (pentru RS4):

Merci mult de ajutor, cred ca e o optiune f buna, numai sa fie in banii pe care ii am.

| Stefanu a răspuns:

Cateva idei:
http://www.auto.ro/ford-fiesta/1381127.html

http://www.auto.ro/ford-fiesta/1382457.html

http://www.auto.ro/ford-fiesta/1378975.html

http://www.auto.ro/opel-agila/1372355.html

http://www.auto.ro/renault-clio/1356064.html

http://www.auto.ro/skoda-felicia/1359157.html

http://www.auto.ro/fiat-punto/1353138.html

http://www.auto.ro/fiat/pret~0_2000-an~2000-pagina-2.html

Nu iti pot da multe detalii despre consum,etc pentru ca nu cunosc chiar atat masinile, dar nu au o capacitate cilindrica foarte mare, asa ca nu consuma prea mult, merg si la drum lung si nu trebuie sa platesti o gramada de bani pe taxe si sunt deja inmatriculate.
Eu as zice ca sunt perfecte pentru un student.(Mie personal imi plac acele doua fiat punto-uri din linkurile de mai sus.)

funda, daca te-am putut ajuta cu ceva.

| bibi5961 explică:

Daca e sa o aduc din Germania, cam 2000 euro, daca e din tara, 2500 euro. benzina 1, 6/1, 4 consuma in oras peste 8-9 % mai mult ca sigur. am un prieten cu o fabia 2006 1.2 mpi si in oras ii ia 7-8% si e f mult. vreau cea care sa consume in oras pana in 6-6, 5%

| bibi5961 explică:

Gasesc eu bmw 320 dupa 2000 an si pana in 2500 euro? :O

| bibi5961 explică:

Skoda fabia consuma f mult, un prieten de-al meu are fabia, nu are multi km la bord, motor de 1.2 benzina si ii consuma in oras 8%, cat ford focusul tatalui cu motor de 1.6. am citit pe forumuri si toti spuneau lucru asta, CONSUMA MULT.

| bibi5961 explică:

Dar despre FIAT STILO 1.9 jtd sau 1.6 benzina ce spuneti? cel de 1.6 are si gpl tomasseto. cum sunt masinile astea?

| Valentin55 a răspuns:

Tatal meu are o masina de vanzare shoda felicia are motor are pentru ea 1600 cmc are aer conditionat merge foarte bine am mers cu ea pe autostrada soarelui cu 180de km pe ora pana la Bucuresti si consuma doar 6 litri pe suta de km....nu are nici o problema accepta orice test cu ea. Il poti contacta pe numarul de telefon 0737571265.sau adresa de mes dumitrupetcovici. pretul este 2500 euro. Bafta.

| Andrei_Cioloca_1977 a răspuns:

Scurt : scoda fabia

| Alexalexalexalex a răspuns:

Cauta pe autovit.ro, gasesti tot:
http://www. autovit.ro/

| Alex29 a răspuns:

Un golf, 3, 4. ce iti permiti dar sa fie diesel. Au super multa putere iar consumul mixt e in jur de 5. In afara ia si 4, depinde de cum mergi. Eu am avut golf gtd din 97 si consuma 4, 2 cu aerul pornit. Cauta pe google despre ele, sigur gasesti detalii. Bafta

| Alex525d a răspuns:

Bmw 320d e perfect pentru ce cauti tu!

| MrKboom a răspuns:

Salut, eu ti-as recomanda un ww pasat tip vagon astea sunt cam din anul 2000 pana in 2003 au consum 5L la suta de km sunt masini spatioase variaza la preturi intre 2000 si 4000 de Euro arata bine ca aspect depinde cine le-a avut si cum a avut grija de ele, la drum lung merg foarte bine, au motor de 1.6( benzinare) si 1.9 ( diesele), tot cea ce tsi-am sps pana acum sunt despre cele diesele. Parerea mea happy. daca vrei o poti lua in considerare sau nu.

| Emshow a răspuns:

O skoda octavia 1. Motor 1, 9 tdi.Consum 4,5 in afara cu mers moderat, inauntru 6.Detin chiar eu una. Are 210000 km si inca are demaraj iar cand am chef o duc si in 200km/h.Pana acum am schimbat consumabilele, o distribuite si un debimetru. Merita din plin!