| George12356456 a întrebat:

As vrea sa-mi schimb becurile la mașină și nu știu ce să iau. Vreau ceva cat mai apropiat de xenon ca nuanta (știu că nu se poate, dar pe cât posibil). Precizez că am h7. Ofer funda!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Existau de mult acele imitatii de xenon, compuse din becuri normale halogen, cu sticla albastruie. Ar fi o varianta, dar sa fii atent la puterea scrisa pe ele, sa fie 55W sau maxim 60W, nu mai puternice, ca vor supraincalzi instalatia masinii, si te poti trezi cu surprize neplacute (mufe si cabluri topite).
Becurile premium (Philips race/night/xtreme vision, Osram Night breaker, etc) ofera o luminozitate mai buna si o culoare mai spre alb, insa nu tin la fel de mult precum becurile simple cu halogen. Cedeaza filamentele mai repede la ele, din cauza ca sunt concepute sa ofere performanta (lumina puternica = temperatura mare a filamentului).

| George12356456 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca pun becuri +130%, sunt sanse sa uzeze lupele mai repede?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru George12356456):

Nu am idee; ar fi interesant de masurat temperatura pe care o degaja alea vs becurile obisnuite. Ce pot sa spun este ca alea obisnuite se infierbanta foarte tare, deci lupa oricum nu sta intr-o temperatura prea suportabila.

| Alexandrionelu a răspuns:

Philips X-treme Vision +130% - sunt cele mai luminoase becuri h7 omologate pentru circulația pe drumurile publice.