| Kiss_Cosmin_1997 a întrebat:

As vrea sa scot numere rosii la o masina recent adusa. Am tradus briful si contractul de vanzare cumparare. Am asigurare pe 6 luni. Imi mai trebuie ceva?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor
cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 16.(1) Autorizaţia de circulaţie provizorie se eliberează în baza următoarelor documente:
a) cererea noului proprietar, al cărei model este prevăzut în anexă;
b) dovada asigurării obligatorii de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule, în termenul de valabilitate a acesteia;
d) copii ale documentelor care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra vehiculului;
e)actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie, sau, în cazul persoanei juridice, documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie;
f) dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu număr provizoriu;
g) dovada plăţii contravalorii autorizaţiei de circulaţie provizorie;
h)copia declaraţiei vamale, după caz, pentru vehiculele de provenienţă străină pentru care se solicită autorizarea de circulaţie provizorie pentru o perioadă mai mare de 30 de zile sau pentru perioade care, cumulate, depăşesc 30 de zile
(2) Documentul original prevăzut la alin. (1) lit. e) se restituie pe loc, după confruntarea copiei cu acesta."