| BloodMoney a întrebat:

As vrea sa stiu cum se incheie un contract de vanzare-cumparare pentru o masina, vreau sa imi cumpar o masina si nu prea stiu cum decurge treaba. Masina are numere de Romania. Ce trebuie sa fac? Ce acte trebuie sa primesc, pe unde am de umblat cu ele, ce acte primeste vanzatorul? Cumpar de la un dealer.

Răspuns Câştigător
| GouDidodino a răspuns:

Dacă cumperi de la o firmă se face cu factura, de la persoana fizica cu contract de vanzare cumpărare. Oricare dintre ele se încheie în 5 exemplare, fostul proprietar merge cu toate cele 5 contracte/facturi + copie carte auto, cerere si parca copie talon la circa financiară/ primărie de care aparține cu domiciliul si o scoate din evidența financiară, masina fiind înmatriculate pe Romania din cate spui. Un contract rămâne la circa financiara/primărie de unde a scos-o din evidența iar un contract rămâne la fostul proprietar urmând ca tie sa-ti inmaneze 3 contracte/facturi cu ștampila si numarul de înregistrare de la financiar + carte auto Si talon pe care se menționează înstrăinat către tine, numele tau + semnătura si ștampila firmei daca este cazul( dealer).
Apoi tu cu cele 3 contracte mergi la tine la financiar de care aparții si o iei in evidenta, la fel se va atribui pe contracte o ștampilă cu numărul de înregistrare, un exemplar va rămâne acolo.
Mai ai 2 exemplare din contracte/facturi, cu unul te duci la poliție + actele mașinii original+ copie si o inmatriculezi in circulatie. Iti mai rămâne un contract pe care îl păstrezi, atestă dreptul de proprietate asupra bunului.

1 răspuns:
| armiaso a răspuns:

Nu stiu in ce oras locuiesti, dar ar trebuie sa existe si la tine in oras oameni care fac inmatriculari auto ca serviciu, taxa este intre 150-200 lei, ii dai banii omului, actele necesare, si iti face tot, merge la finante, la politie, la RAR etc, nu este o suma imensa si te scuteste de foarte mult timp pierdut, plus ca banii sunt facuti sa circule, daca dai bani vei primi si tu la randul tau bani, asta este circuitul economic happy
succes