| Zuby2001 a întrebat:

Salut! As vrea sa studiez mecanica auto,deoarece imi place foarte tare,si pe viitor chiar sa devin mecanic.Ce pasi ar trebui sa parcurg, si daca imi puteti recomanda niste materiale in privinta asta!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Teoretic, o scoala cu profil auto (mecanica) te-ar invata bazele mecanicii.
Practic, iti recomand drumul meu: un liceu teoretic bun, ca sa stai printre oameni ok. Fara legatura cu mecanica.
Inca de la 16 ani, cauti un service sau un mecanic particular care sa te ia pe langa el, sa-i dai scule la mana, sa mai apesi frana la nevoie, sa mai cureti piese pentru el, sa-i cumperi tigari laughing
Eu am avut norocul sa am un vecin mecanic, foarte calm si dornic sa explice tot ce face. Nu ma duceam pentru bani, ca aia erau putini. Ma duceam pentru a invata. Ma punea si sa mut masinile, desi aveam 15-16 ani. De la el am invatat sa lucrez la frane, suspensii, rulmenti, ambreiaje. L-am prins in timp ce se retragea usor-usor, nu mai lua lucrari complicate. Inainte reconditiona motoare.
Am combinat ceea ce ma invata el, cu informatii de pe Youtube si forumuri pe marci. Am facut un curs de 6 luni in tinichigerie-vopsitorie, iar cu ala am intrat in service-uri autorizate, unde am invatat mult in timp scurt. Apoi m-am apucat si de diagnoze, incepand de la masinile personale, ale prietenilor, ale samsarilor...
In domeniul asta, daca iti place, urci foarte repede.
Un mare avantaj este faptul ca poti castiga in tara mai mult decat in strainatate. Adica in UE, salariile pentru emigrantii care nu stiu limba, sunt plafonate undeva pe la 1500e, indiferent ca au o calificare profesionala sau nu.
Ca mecanic, poti face banii aia in tara, chiar la coltul strazii. Dar trebuie sa fii bun si sa inveti constant.
Ce inveti in 5 ani nu mai e valabil laughing
Doar trusele de scule raman aceleasi, industria auto e in plina dezvoltare.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te gândi să te faci mecanic auto până când nu o să ai mâinile murdare de ulei și o să trebuiască să te speli cu dero.

Și eu am vrut să mă fac mecanic auto când eram copil.

Am ajuns să lucrez mult peste mecanicii auto și nu mi-a părut rău deloc că nu m-am făcut mecanic auto.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu, mersi, am lucrat îmbrăcat la costum și la birou mulți ani.

Mecanicii auto nici nu îi băgam în seamă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am fugit de birouri și costum laughing
E nasol să ai șef și să faci teme la 40 de ani.

| gabriel2004o a răspuns:

Pai ai 3 variante
1. faci liceu pentru mecanica
2. facultate, și ai de ales din o grămadă
3. daca te ia cineva de ucenic