| dap123213 a întrebat:

As vrea sa va intreb ce se poate intampla daca duc un pasager ( pe distante scurte, in oras, pe stradute, viteza max 25 km/h) pe motocicleta? Ma va opri politia? Voi primi amenda?

Singurul lucru pe care vreau sa-l stiu este daca pe voi v-a oprit/amendat.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si credeai ca poate cineva sa ghiceasca ce vrei? N-ai spus nimic de casca.
Fapta constituie contraventie, conform Codului rutier, citez:
"ART. 99.(1)Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa I de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de către persoane fizice:
9.nerespectarea obligaţiei de către persoana transportată pe motocicletă sau pe moped de a purta, în timpul deplasării pe drumurile publice, casca de protecţie omologată;"

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se intampla nimic daca pasagerul are casca, nu este interzis transportul unui pasager pe motocicleta.

| dap123213 explică (pentru Ioandelasal):

Eu întrebam ce se poate intampla ( legal ) daca duc un pasager fără casca.

| Ioandelasal a răspuns (pentru dap123213):

Si credeai ca poate cineva sa ghiceasca ce vrei? N-ai spus nimic de casca.
Fapta constituie contraventie, conform Codului rutier, citez:
"ART. 99.(1)Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa I de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de către persoane fizice:
9.nerespectarea obligaţiei de către persoana transportată pe motocicletă sau pe moped de a purta, în timpul deplasării pe drumurile publice, casca de protecţie omologată;"

| mgtow a răspuns:

Depinde ce chef are ala care te va opri dar daca esti legal cu actele nu primesti amenda si pasagerul sa aiba casca