| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! Azi am condus pentru prima data în viata la scoala de soferi și după am circulat pe o parcare mare cu mașina, am condus de la marginea orașului în centrul orașului pana inapoi la scoala cu sens giratoriu etc. Am avut emoții pentru prima data, nu eram sigura pe mine conduceam foarte încet și toată lumea ma depășea, ma simțeam ca un vierme pe șosea, îmi era teama sa nu fac o prostie, nu m-a învățat nimeni pana azi sa pornesc măcar mașina, habar n-aveam nimic. În momentul când conduceam aproape ca ma pierdusem, simțeam teama mai ales ca era și aglomerat deja nu mai țineam cont de nimic și nu mai știam ce e cu mine în acel moment, e normal în prima zi? Nu ma așteptăm să conduc și în oras din prima zi, mulți au spus ca o sa conduc în prima doar intr-un loc foarte retras fără circulație și atat. Voi ați pățit asa în prima zi? E normal?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Toti am trecut prin asa ceva si este normal sa ai emotii cand pui prima oara pe masina.
Pune mana serios pe legislatia rutiera sa o inveti, ca sa stii ce sa faci in trafic, cand esti la volan. Asta te va ajuta enorm sa fii increzatoare in manevrele tale, invatand sa conduci mai repede si bine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt normale emotiile, mai ales la primul contact cu soferia.
Instructorul te-a bagat in trafic pentru ca a avut incredere ca mergi ok. Daca nu ai facut greseli, e foarte ok. Emotiile dispar in timp, incearca sa prinzi cat de multe sfaturi de la orele de condus, nu te gandi la parerile celor care te depasesc. Treaba ta este sa iti formezi corect condusul, nu sa zbori din prima zi.

| Lioana a răspuns:

Eu cand am avut prima ora de condus ma așteptam ca instructorul sa ma duca pe o pista de antrenament.
Da de unde. Nici n-am intrat in acel loc pentru antrenamente. Instructorul mi-a spus sa-mi potrivesc scaunul, sa-mi pun centura si sa o iau direct catre oras. Eram uimita si putin speriata dar instructorul parea foarte linistit si sigur pe el asa ca m-am conformat. Pentru mine a fost ceva Wow prima lectie de condus. Era mai usor decat ma așteptam si era o experiență noua. In orele următoare am facut si parcari. Ei, astea nu mi-au placut. Ma termina instructorul cu parcările. Ma punea sa le fac de 1000 ori.
Deci sa conduc mi s-a parut usor dar parcarile nu-mi plac nici in ziua de azi.

| goguPatent a răspuns:

Pai te asteptai la altceva la prima sedinta?

| Anonimu7041 a răspuns:

E perfect normal.
Durează de la persoana la persoana sa își desprindă niste reflexe în trafic sau ceva.
Stai calm și făcuseaza te acolo.