| M1989 a întrebat:

Azi am observat ca am itp-ul la masina expirat de 2 saptamani. Din ce am citit pe net ca din mai 2018 daca ai itp-ul expirat ti se suspenda imatricularea. Pot duce masina la orice statie itp sau trebuie sa merg din nou la RAR?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O poti duce la orice statie autorizata de RAR pentru ITP.

| Simpatic a răspuns:

Ai zis ca ai scapat.
Oricum, sa vada si cititorii nostri in astfel de situatii cand v-a expirat ITP-ul cel mai bine este ca masina sa fie dusa pe platforma la ITP! Ca poti acolo baga scuze si nu iti cheama nimeni politia, le spui ca ai fost plecat, bolnav si nu ai avut acces la masina, in schimb daca te prinde echipajul de politie atunci numai merge cu nicio scuza.

| Panamax a răspuns:

Du-te linistit la orice ITP.Au vazut prea multe filme cei care au dat legea respectiva.

| M1989 explică (pentru Panamax):

Deci legea exiata. Din mai 2018. Masina trebuie dusa pe slep. Amenda 2900 de lei, retinerea talonui, numerelor de imatriculare plus retinerea permisului pentru 90 de zile fara drept de circulatie. Am scapat ca prin urechile acului.