| Nimeni10 a întrebat:

Salut, azi am rămas fără baterie la mașină, l-am încărcat, si acum se aude doar electromotorul când încerc să îl pornesc, ce poate să aibă, să fie oare bateria prea slabă?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pai verifica bateria cu un aparat de masura, vezi citi volti are asta cand este oprita masina si apoi pornesti si verifici iar si vezi citi volti vine la ea de la alternator, deci s-ar putea sa fie bateria, sau s-ar putea sa fie alternatorul sa nu mai incarce.

| relian a răspuns (pentru relian):

Cind verifici bateria trebuie sa ai 12 V cu motorul oprit. Pornesti motoru si verifici oiara si va trebuie sa arate 14 V cel putin, asta arata ca alternatorul incarca. Daca ai tot 12 V atunci alternatoru este de vina.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Acumulatorii auto sunt dependenti si de temperatura.
Vara merg toate rebuturile, dar cand vine frigul doar cele bune fac fata.
Ai putea sa o tii in casa langa calorifer cum sugereaza gornistul dar nu asta este solutia.

| aCek1ng a răspuns:

Mergi la un electromecanic si iti va zice pe loc care este problema. Iti va masura el si iti va spune care ar fi problema.

| Sorin_Dumitru_1968 a răspuns:

Nu prea este clara problema ta! Ai incarcat bateria si nu porneste dar se aude electomotoul? Posibil starterul de la elecromotor!