| Claudiu1009 a întrebat:

Salut baieti, am un audi a3 2.0 BMM cu stage1 care a ajuns la 173HP. In fine motorul nu are nimic dar cand pornesc masina se aude ca niste clopoteii in partea din stanga a motorului si cand apas ambreiajul nu se mai aude nimic, daca se incalzeste motorul tot asa nu se mai aude nimic, cineva mi-a spus ca e volanta, cineva ca rulmentul de presiune, cineva imi spune ca e planetara. As dori si parerea voastra baieti. Multumesc mult

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"cand pornesc masina se aude ca niste clopoteii...cineva imi spune ca e planetara"

asta, in mod clar NU e!

depre celelalte, ce să zic... diagnosticul unei mșini nu se face online

| relian a răspuns:

Putine amanunte, spre deloc.La bord ai aprinsa vreo lumina de avertizare,check engine ala cum este?
Daca spui doara ce se aude aia nu inseamna nimic. Daca ar fi de la ambreaj,atunci ai simti cand schimbi vitezele ca nu functioneaza asa cum trebuie, asta daca stii cum era inainte dea auzi ce spui.
Clopotei se poate auzi si de la chiulasa, dar cel mai bine cand nu stii detalii, cauta u mecanici mai priceput, scaneaza masina vezi ce spune.

| badpanda a răspuns (pentru relian):

Inca nu s-a inventat testerul care sa-ti spuna daca ai un rulment zgomotos la placa de presiune.
De aceea avem urechi.Tu ai cap doar ca sa nu te ploua in gat.

| InOrOut a răspuns:

Rulmentul de presiune.