| StevenMetalhead a întrebat:

Salut băieți. Aș vrea să cunosc mai multe despre mașini, căci sunt interesat de marcă, motor, cai putere, etc. Însă problema e că nu știu cum. Mulți din prietenii și cunoscuții mei se pricep bine la ele, nici nu-i văd semnul că deodată o cunosc după faruri, roți, motor, etc. De unde ei cunosc atâtea și de unde aș putea și eu la fel să învăț despre mașini?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu!
Intri pe un site al unui dealer sau fabricant de masini si iei fiecare model in parte, studiindu-i caroseria, designul masinii, motorul, puterea samd.
Uite, poti incepe cu Mazda:
https://www.mazda.com.au/
Du-te in "our range" si vei gasi toate modelele de Mazda.
Pui mousul pe fiecare model si ti se deschide pagina cu modelele din clasa respectiva si caracteristicile ei.
Uite un exemplu aici:
https://www.mazda.com.au/cars/mx-5/specifications/? bodystyle=Soft-top&drivetrain=RWD&grade=Roadster%20GT
iar sub poza cu masina, vezi toate specificatiile masinii, daca pui cursorul pe butonul de Performanta, Exterior, Interios samd.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Faza e si sa isi placa, sa fi interesat de asta, sa ai si memoria buna de a memora asta, daca nu e pasiunea ta degeaba

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca te uiti la toate video urile de aici sigur prinzi ceva

https://www.youtube.com/user/turatii/videos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai contac cu masini mai mult, îți dai seama imediat ce model e de la 10km după faruri etc. și ce motor are mașina, de exemplu vezi un A7, clar motor 3.0 după cum se aude, e ceva normal sa stii câți cp are, chiar daca stai pe net pe site-URI îți intra pe mâna tot ce tine de masini.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Si eu sunt genul de persoana care dupa sunet imi dau seama ce motor are, etc.Pur si simplu pasiune, cum fetele stiu multe despre machiaj si pentru mine e chineza. Daca vrei sa inveti pur si simplu uitate la emisiuni despre masini pe TV sau canale despre masini pe Youtube. Poti citi forumuri ca sa afli lucruri mai specifice gen care motor e mai fiabil, care consuma mai putin, etc.

| Anonimaaaxgar a răspuns:

Și eu recunosc mașinile cum le recunosc prietenii tăi. Ca să faci lucrul ăsta ai nevoie de experiență. Mie îmi vine ușor și pentru că am făcut un curs de mecanică cu calificarea mecanic auto.

| Sentry a răspuns:

Eu am inceput sa invat despre masini cu timpul. Am inceput sa ma tot uit la masinile de pe strada, la marca, sau sa caut pe internet mai multe modele. Am inceput sa ma mai interesez tot de pe net despre istoria unei marci, etc. Motoarele si caii putere sunt foarte usor de inteles. Ca idee, inveti totul de pe net sau povestiind cu oameni despre asta. Cati ani ai?