| User23434 a întrebat:

Salut, benzina după o anumita perioada își pierde proprietățile, sa zicem 2 ani. Dacă timp de 2 ani sau chiar mai mult ai îngheța benzina și după ai dezgheata-o ar mai putea fi folosita?

6 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Benzina îngheață după -60 grade Celsius, locuiești în Siberia?

| HadesSs a răspuns:

Stiu doar ca benzina se evapora in timp insa nu am auzit de asa ceva...sa o congelezi laughing

| OctavianSps a răspuns:

Si daca vine apocalipsa, benzina tot o sa se gaseasca asa ca linisteste-te, nu merita sa-ti faci provizii.

| User23434 explică (pentru RobertMoon):

Nu, dar poate fi înghețată cu azot lichid, si vreau doar sa știu dacă își păstrează proprietățile și după ce este înghețat pentru 2 sau mai mulți ani.

| User23434 explică (pentru OctavianSps):

Nu vreau sa fac provizii, doar sa știu dacă poate fi încă folosita după ce a fost înghețată pentru 2 sau mai mulți ani...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Nu e bine sa foloesti benzina statuta decat daca vrei sa cureti ceva cu ea, nu e gine sa bagi la motor benzina de 2 ani pentru ca da isi pierde proprietatiile. Apropo, Benzina normala nu ingheata decat la temperaturi de minus N grade, dar iarna sau daca o congelezi tu, nu ingheata, doar motorina ingheata intre 15 si 50 de g°. Bineinteles motorina care sa nu inghete la minus 25 de grade, e motorina premium. Benzina nu stiu la cate grade ingheata dar in niciun caz nu iarna, nici cand e ger de minus 30 de g°.