| anonim_4396 a întrebat:

Salut/buna la toate lumea, am o rugaminte la voi si sper sa fie cineva care are parte de o masina cu consum mic DIESEL. as dori sa-mi spuneti avantajele si dezavantajele unei masini diesel. doresc sa achizitionez o masina pe motorina ( diesel ), cu un consum foarte bun. mai ales ca locuiesc in " spendidu" Bucuresti cu un trafic foarte aglomerat. am avut un ford mondeo benzina 2.0 si break. imi consuma foarte foarte mult 12 - 15 %. in oras si afara 10. am vandut-o bineinteles cam greu din cauza ( consumului ) si pe banii putiini. dar asta este. din cate am inteles opel astra cu motoarele 1.7 (diesel ) sunt bune? are un consum mic? va rog sa-mi spune-ti tot ce stiti si recomandari! multumesc

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru oras, eu iti recomand un motor diesel de capacitate mica, cum ar fi un Opel Corsa/Astra 1.3 CDTI, sau ceva din gama Renault, 1.5 dci (Clio, Logan, Megane...). Mai fiabil cred ca e Opelul, dci-ul ala e foarte mofturos, si foarte scump de reparat in caz de ceva.

1 răspuns:
| GhostRider02 a răspuns:

Avantaje : e mult mai bun motorul rezista in anii, consum mic, putere mare etc. dezavantaje :; la friguri persistente motorina din rezervor se fce gelatina si trebuie sa bagi putina benzina peste. si tata are o asemenea masina astra de 1.7 diesel deci ce poti zice merge foarte bine chiar de e mai putin mai vechi consum 4.5-5 poate 5.5 in oras iarna deci e bun.Eu in locul tau mi-as cumpara un Polo cu 4-4 usi mai nou cu motor de 1.4 diesel gen http://www.tocmai.ro/volkswagen-polo-2002-23112050.html P.S anuntul de din alt judet.