| Popescu_AdrYan_1994 a întrebat:

Salut.cam cat costa piesele de BMW-uri fabricate pana in 2000?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Orice te-ar interesa in domeniu BMW sa stii ca sunt cam scumpe in comparatie cu alte concernuri(ww/audi)
Asta tine cam de domeniu "lux" pentru brand-ul BMW.
Astea fiind spuse sa nu te astepti la preturi mici indiferent pentru ce produs in domeniul BMW!

7 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Daca vrei o masina premium, fiabila, usor de intretinut, cu motor ce te tine cel putin 20 de ani, nu rugineste, iti asigura siguranta maxima in caz de accident si ai confort din plin + motoare foarte puternice, mult mai avansate decat la bmw iti recomand volvo! ia-ti un 850 cu motor T5 si nu se tine nici un bmw dupa tine! daca nu iti place ala ca e prea vechi sau nu stiu ce cauta un volvo s80 din 2000, il gasesti pana in 4000 de euro dar daca nimeresti T6 ai 270-300 cai putere, ce spui de asta? in plus este cea mai luxoasa versiune de volvo, in anul 1999 nu gasesti masina mai buna decat un volvo s80! volvo se afla pe locul 1 la siguranta, pe locul 2 la durata de viata a masinii, pe locul 4 la fiabilitate. bmw vw audi opel...[ in afara de mercedes ce e pe locul 3 la fiabilitate, foarte foarte aproape de volvo] sunt pe lista neagra la fiabilitate, ti se vor strica mult mai frecvent! stiu un posesor de seria 3 de prin 2003 ce a intrat in v40-ul meu din 97 si a ramas uimit de ce stie sa faca masina si cum arata la acea varsta, calitatea materialelor si rigiditatea masinii, cat de bine se aseaza pe strada la viteza fata de bmw. la 136 cai putere + gpl ceea ce ma da pe la 120 cai putere, masina de 1 tona jumate am depasit un tir pe deal cu inclinatie 9% fara nici o jena, pedala la fund, am schimbat in treapta superioara la 6500 rpm si tot asa, l-am depasit ca pe drum drept si din 98 merge pe gpl si pe langa asta are si 400 000 km parcursi. iarna, cu motorul rece la -20 de grade porneste la sfert de cheie [ e volvo, fabricat in suedia, e normal sa porneasca asa ]. si apropo, imi place sa vad baietii cu masini nemtesti pe care mai scrie ba GTI, ba M power ba nu stiu ce TSI etc... sa le vad cum intra in depasire, ca mai apoi sa le arat cum intra un motor aspirat de la volvo in depasire, care mai merge si pe gaz. ca o data am facut de ras pe unu cu un golf 4 pe un deal cand aveam masina incarcata la maxim + o remorca de cel putin 1.5 tone [cu tot cu incarcatura], am intrat frumos in depasire, no problem. deci ce vreau eu sa spun este ca nu numai bmw audi si mercedes sunt pe lumea asta, deschideti ochii oameni buni, in afara volvo sunt foarte apreciate, la noi in tara prea au crescut oamenii cu cele nemtesti. si bineinteles ca nu stiu ce e ala un volvo.

| Popescu_AdrYan_1994 explică (pentru RB26DETT):

Sa stii ca mare dreptate ai.sincer eu credeam ca bmw urile si mercedes-urile sunt cele mai rezistente masini.dar acum iti dau dreptate

| RB26DETT a răspuns (pentru Popescu_AdrYan_1994):

Da, bmw si mercedes sunt foarte rezistente dar... uita-te aici :) volvo 850 din 1992 [si totusi are cruise control si este full electrica + alte alea specifice unei masini premium dar nu vei vedea o alta masina din clasa premium ca face asta] http://www.youtube.com/watch?v=Xneu-TYyzvA, inca ceva ce nu stiai si nimeni nu stia, sigur, scaunele de pe volvo sunt proiectate de doctori ortopedici daca nu ma insel, majoritatea modelelor avand optiune de adjustare a scaunului dupa coloana[ v40-ul meu are asa ceva] si altceva, cati stalpi are masina ce leaga plafonul de caroserie, de atatea ori isi tine greutatea. adica daca pui peste un sedan 6 masini plafonul nu are nimic, nu se turteste![ asta daca aceasta greutate sta pe stalpi, sa nu intelegi ca mijlocul plafonului tine greutatea respectiva;) ] pe mine volvo m-a uimit inca de cand am cumparat unul, mi se parea o masina normala din anii 90' cand am luat-o dar pe timp ce trecea incepea sa mi se para o masina mult mai evoluata. si ceea ce ma impresioneaza este ca masina asta nu moare adica nu da semne de uzura, merge ca noua, nu a ruginit pe nicaieri, motorul are 400 000 km dar cand apas pedala se tot duce, 2.0i cu 136 cai putere + ca merge pe GPL din 98, masina fiind din 97'. am masina de 3 ani si am schimbat la ea numai consumabilele [ulei, bujii, 2-3 becuri in bord etc] sistemul audio este cel original, volvo pana sa fie cumparat de ford, pana prin 2004-2005 au facut niste masini excelente, pot spune perfecte! dupa, cei de la ford s-au bagat peste si cateva chestii s-au cam schimbat doar ca la rezistenta si siguranta volvo a ramas si va ramane pe primul loc... adica, uita-te la s80, a fost prima data lansat in 1999 si totusi arata atat de bine la interior! cred ca volvo este singura marca la care nu conteaza cat de veche e masina deorece aceste masini sunt facute sa te tina o viata.
romanii stiu doar faptul ca volvo este marca nr 1 la siguranta, atat [sau nici atat] in rest. asa de curiozitate, intraba-ti un prieten despre volvo, dar sa se priceapa putin la masini si vezi din cat ti-am spus eu, cat iti spune el, apoi sa ii spui cateva lucruri din ce ti-am spus eu si vezi ce reactie are, daca te crede sau nu. eu iti spun ca daca vrei sa cumperi o masina, tii la viata ta si a celor dragi, ia-ti un volvo, marca premium si accesibila, [mai pe limba tuturor, un mercedes mai evoluat, mai sigur, pentru buzunarul fiecaruia.] in ziua de aci gasesti un volvo la un pret foarte mic, a mea full option mi-am luat-o la 2000 euro;) nu regret nimic!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce ai nevoie, oricum piesele de bmw sunt destul de scumpe

| critikl a răspuns:

Depide de model la M3 sunt acceptabile. Evident debinte de piesa asa consumabilele sunt ieftine.

| R0BERTT a răspuns:

Depinde ce piese te intereseaza, dupa parerea mea, si din cate stiu sunt ieftine!