| BogdanDGB a întrebat:

Cand montez schimbatorul spate(pinioane) pe ce pinion trebuie sa fie? Sau cum se monteaza corect? Cand am pe pinioanele 5, 6,7(cele mici)imi sta schimbatorul ridicat sus cu patina.

1 răspuns:
| Eugen80 a răspuns:

Schimbatoarele sunt de 2 feluri privind tragerea. Deci il lasi pe liber, fara cablu montat si vezi catre ce pinion trage. Daca trece spre pinionul exterior, ii reglezi cursa maxima inferioara pe pinionul mic, daca trage spre spite, ii reglezi cursa maxima superioara pe pinionul mare si apoi stragi cablul si pe masura ce dai din maneta trebuie sa trage schimbatorul catre pinioanele mici.