| mysterioR a întrebat:

Salut, cand trag frana de mana la masina roata nu se blocheaza, daca o trag maxim nu prea se misca din loc dar daca e impinsa de cineva merge usor si se aude scartaitul ala de discuri( de reglat este reglata bine o tragi pana nu mai poti insa nu tine). Precizez ca am pus placute noi pe spate si tot nu tine. Un mecanic mi-a zis ca am etrierii "obositi" pe spate. Va las si cateva poze sa vedeti, ce as putea sa fac ca sa inghete roata? https://imgur.com/mi8yPEH
https://imgur.com/VKkWAuu

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Ala nu e etrierul e discul de frână și da, e uzat. Nu costa mult discuri noi. Ce mașina?

| mysterioR explică (pentru sierra1):

Este un opel astra g 2.0 dti break, mecanicul mi-a zis ca si la frana de serviciu franez doar cu rotile din fata eu si f putin cu spatele din cauza ca etrierii sunt obositi, asa a zis.

| sierra1 a răspuns (pentru mysterioR):

Îți spuneam cu nu sunt scumpe discurile de frână:
https://www.autopieseonline24.ro/......disc_frana

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate nu e buna tensiunea si trebuie reajustata. Intro zi am mers cu un mondeo la mall si am lasat masina parcata la vale. Cand m-am intors 1 sfert distanta de locul parcarii s-a miscat

| nelyjoly a răspuns (pentru mgtow):

Daca ai lasat masina la vale cu frana de mana trasa si in timpul asta se rupea cablu, ce spui, nu era bine sa fie introdusa si-n treapta 1 de viteza?

| mgtow a răspuns (pentru nelyjoly):

Niciodata nu bagam 1º cand trageam frana de mana dar i sa slabit frana de mana la masina,

| RB26DETT a răspuns:

Mergi la mecanic si spune-i sa-ti umble la etrieri sa-ti stranga frana de mana, daca nu se mai poate strange trebuie sa schimbi etrierii.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

O mai mare prostie inca nu am intanlit: "... ( de reglat este reglata bine o tragi pana nu mai poti insa nu tine)... "
Cum dracu ai reglat bine, daca nu tine bine? Ce ai fumat? Treci pe legale si mai discutam dupa ce-ti tece efectul prostiei. laughing laughing laughing

| mysterioR explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Esti prost? este reglata daca o ridici 10 cm deja nu o mai poti ridica pentru ca tensiunea este f mare in cabluri deja, inainte de reglaje se ridica vreo 20 cm si nu tinea deloc, este stransa bine dar am probleme la altceva.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru mysterioR):

Sunt eu cam prost; dar ce parere ai despre idiotul care afirma ca a facut bine ceva, dar acel ceva nu functioneza bine? laughing laughing laughing

| Denila123 a răspuns:

Mai trebuie, așteptat, pana se freacă puțin placheto, de aerisit etrierele leși aerisit.