| deyutz95 a întrebat:

Salut,cand vinzi o masina ce trebuie sa faci? adica stiu ca trebuie trecute actele pe noul proprietar si trebuie de la primarie ceva hartie cum ca esti in regula cu impozitul, dar hartia aia o primesti de la inmatriculari sau de la primarie?

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

La un birou de acte auto iti face FISA de INMATRICULARE completata la masina cu datele cump si vanz, te duci la primarie la fisc, te verifica, pune o viza ( fiscala ) pe ea. Impreuna cu contractul de VC ti-o sterge din rol sa nu mai platesti pe ea impozit. O dai cumparatorului pentru dosar la politie. Nu mai stiu cum se impart filele de òa contract, parca 5, afli tu. Te duci la politie si o radiezi si predai numerele si iti da certif de radiare. Ura si la gara.

| DorelExpertu a răspuns:

In principal trebuie sa te rogi sa nu ti-o aduca inapoi cumparatorul.
Acum daca te refereai la acte, citeste raspunsul de mai sus.