| alexronaldo77fde a întrebat:

Salut. Car audio:
De ce intră un amplificator auto edge eda 200.4 in protecția după 30 de min de utilizare? Am 2 baterii de 77 cu alternator de 180A și cu cabluri de 35-50 mm. Pleyer pioneer 2 din și curentul pe voltmetru nu scade din 13.8 in blană. Aveți idee din ce cauză ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Deci se încălzește și se oprește de la căldură. Ar trebui răcit într-un fel. Mai sunt amplificatoare in clasa D care nu se încălzesc. Cele în clasa AB se încălzesc.
Amplificatorul în clasa AB dă curentul continuu pe difuzoare și apare o cădere de tensiune pe tranzistoare și o putere P = U x I care încălzește tranzistoarele. Cele in clasa D dau curentul spre difuzor în impulsuri și nu mai apare cădere mare de tensiune pe tranzistoare și puterea pe tranzistoare e mică și nu se mai încălzesc. P = UxI iar U e aproape zero și de aceea nu se mai încălzesc tranzistoarele.

Dacă ar încăpea un ventilator în carcasă sau dacă s-ar putea mări carcasa ca să aibă loc ventilatoare sau să fie pus amplificatorul cu totul pe o placă mai mare de aluminiu care să preia toată căldura, sau să se înșurubeze in exterior niște radiatoare de aluminiu si un ventilator. (la calculatoare mai sunt sisteme de răcire cu apă și poate merge așa ceva, dar e greu)
Dacă nu merge nimic, atunci trebuie alt amplificator in clasa D care se încălzește mai puțin.
Poate fi și un reglaj greșit la curentul de mers in gol. Dacă curentul de mers in gol e prea mare, atunci amplificatorul e cald si când volumul e mic.

8 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Poate ca se incalzeste ceva si declanseaza protectia. Poate ca are ventilator in interior si nu porneste sau merge prea incet si se acumuleaza caldura. Ar trebui sa-l vada un electronist. Poate ca in locul unde e pus circulatia aerului nu e buna si se incalzeste. La puterea pe care o are sunt sanse sa se incalzeasca ceva. E greu de racit la puterea aceea.

| halogen001 a răspuns:

Poate trebuie pus pe 4 picioare mai înalte să zicem 2-3cm ca sa treacă aerul și pe sub el.

| alexronaldo77fde explică (pentru halogen001):

Este pun pe spatele banchetei din spate, înălțat la vreo 2.5 centimetri, deci nu este lipit de bancheta. Pe langa rca uri, trece distribuitorul de curent cu firele groase de 35 și 50 mm și siguranțe. Poate fi din cauza asta?

| halogen001 a răspuns (pentru alexronaldo77fde):

Dacă era de la fire și distribuitor se oprea din start, nu mai mergea 30 minute. Dacă merge 30 minute înseamnă că ceva se încălzește in 30 minute și după aceea se oprește.

| halogen001 a răspuns:

Dacă e dat mai încet tot se oprește după 30 minute sau numai dat la maxim face așa? Carcasa amplificatorului se încălzește mult?

| alexronaldo77fde explică (pentru halogen001):

Dacă il dau mai încet, nu se mai încălzește atât de tare. Nu mai intră în protecție. Dar eu am vol max la player de 62. Dar mac dau 45 ca să nu dau distorsiuni

| halogen001 a răspuns (pentru alexronaldo77fde):

Deci se încălzește și se oprește de la căldură. Ar trebui răcit într-un fel. Mai sunt amplificatoare in clasa D care nu se încălzesc. Cele în clasa AB se încălzesc.
Amplificatorul în clasa AB dă curentul continuu pe difuzoare și apare o cădere de tensiune pe tranzistoare și o putere P = U x I care încălzește tranzistoarele. Cele in clasa D dau curentul spre difuzor în impulsuri și nu mai apare cădere mare de tensiune pe tranzistoare și puterea pe tranzistoare e mică și nu se mai încălzesc. P = UxI iar U e aproape zero și de aceea nu se mai încălzesc tranzistoarele.

Dacă ar încăpea un ventilator în carcasă sau dacă s-ar putea mări carcasa ca să aibă loc ventilatoare sau să fie pus amplificatorul cu totul pe o placă mai mare de aluminiu care să preia toată căldura, sau să se înșurubeze in exterior niște radiatoare de aluminiu si un ventilator. (la calculatoare mai sunt sisteme de răcire cu apă și poate merge așa ceva, dar e greu)
Dacă nu merge nimic, atunci trebuie alt amplificator in clasa D care se încălzește mai puțin.
Poate fi și un reglaj greșit la curentul de mers in gol. Dacă curentul de mers in gol e prea mare, atunci amplificatorul e cald si când volumul e mic.

| halogen001 a răspuns:

Dacă se încălzește puternic, atunci ar merge 1-2 ventilatoare de calculator de 12V puse să dea aer spre amplificator.

| alexronaldo77fde explică (pentru halogen001):

Am încercat, nu fac față