| mafiot1 a întrebat:

Salut,Care este diferenta dintre:Benzina, Diesel si Motorina?

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Diesel inseamna motorina, si e un produs mai vascos (uleios), cu cifra octanica mai mica si mai slab inflamabil, spre deosebire de benzina, care e mult mai subtire si mai inflamabila.
Motoarele diesel si pe benzina sunt ambele cu ardere interna, similare pana la partea de aprindere si amestec:
-motorul diesel se alimenteaza cu presiune foarte mare (sute de bari), aprinde combustibilul prin comprimare si nu e pretentios cu aerul;
-motorul pe benzina se alimenteaza prin aspirare sau cu joasa presiune (vreo 3 bar), aprinde combustibilul cu ajutorul unei scantei electrice, si e foarte pretentios fata de cantitatea de aer raportata la cea de benzina. Foloseste compresie mai mica fata de diesel.
In cazul exploatarii, motoarele pe benzina au o flexibilitate marita (se tureaza rapid), temperatura mai usor de controlat (se incalzeste rapid si e usor de racit), polueaza mai putin si functioneaza bine in aproape orice conditii.
Motoarele diesel se tureaza mai lent, insa dezvolta puterea la turatie mica, si consuma mai putin combustibil decat cele pe benzina. Dezavantajele ar fi poluarea excesiva si cateva consumabile mai scumpe (baterie, injectoare, filtre).

| siriusblack98 a răspuns:

Diesel inseamna consum pe motorina. Diesel sau motorina este acelasi lucru.Si cand intrebi care-i diferenta dintre benzina si motorina la ce te referi mai exact? pret? mod de obtinere? consistenta?

Răspuns utilizator avertizat
| AlexSalling a răspuns:

Diesel si Motorina este acelasi lucru. Benzina difera. Ca sa-ti spun asa, e ca si cum ai compara placinta cu mere cu cea cu capsuni. Difera ingredientele si durata, calitatea.

| alexandruanghel a răspuns:

Diesel si motorina sunt acealasi lucruri. Benzina este mult mai puternica decat motorina la ardere. De exemplu daca dai cu benzina in foc, si il aprinzi mai pe ce ca bubuie, gen se face o flacara cat tine. Daca dai foc la motorina, ia foc usurel dar sigur!

| Iosuat a răspuns:

Pai, sunt doua chestii diferite, Motorina e Diesel* asa i se mai spune, iar cea de-a doua categorie este Benzina

| MariaShk1 a răspuns:

Pretul