| Mkeynes a întrebat:

Care imi spune sigur care sunt simptomele pompei de apa?

Răspuns Câştigător
| NeaNicu78 a răspuns:

Mkeynes, când pompa de apa este defecta, nu neapărat poate sa îți curgă antigel poate doar să facă zgomot ( rulmenții uzați ), poate sa nu facă zgomot și să curgă ( presutupă defectă ), probleme la la pompele de apa se clasifică astfel : 1 pompa de apa angrenata de curea de distribuție e cea mai periculoasa, poate face să sară distribuția de la loc.
2. Pompa de apa pe curea de transmisie e mai ușor de înlocuit și mai ușor de constatat.
Dar pentru liniștea ta când cumperi o mașină second-hand primul lucru ii faci o revizie completa adică : ulei + toate filtrele, curea distribuție + role + pompa apa, și așa îți vei lua o grijă de pe cap. Bafta și km multi fara probleme.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pierderea lichidului de racire
Supraincalzirea motorului
Aburi fierbinti care ies din radiator

Astea sunt simptomele unei pompe de apa defecte. Pentru cunoscatori si nu numai in special cei cu distributie-curea pompa de apa trebuie schimbata la fiecare schimbare de distributie!

| Goete a răspuns:

Simptomele pompei de apa?
Adica, incerci sa iti dai seama daca ai o pompa de apa sau nu?

| Simpatic a răspuns (pentru Goete):

Cred ca vrea sa vada daca pompa de apa este bolnava laughing

| Mkeynes explică (pentru Goete):

Adica daca am probleme cu ea...

| Goete a răspuns (pentru Mkeynes):

Cu o pompa de apa poti avea mai multe probleme. Si mai multe simptome. Tu, daca crezi ca ai probleme cu ea, e pentru ca ai observat simptome, pe care daca le spui, ai putea afla ce defectiune are.

| Mkeynes explică (pentru Goete):

Imi curge antigel sub masina

| Goete a răspuns (pentru Mkeynes):

Eu care ma gandeam la pompa de apa a unui puț...