| anonim_4396 a întrebat:

Care poate fi motivul ca o masina nu se incuie sau descuie de la butonul de la cheie?

16 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Poate s-a stricat yala.

| mgtow a răspuns:

Bateria slaba, cheile care au buton de incuiat-descuiat usa au baterie in interior

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Bateria i-am schimbat-o, nu are nimic

| SporeBox a răspuns:

Poate e stricata aia de le cheie

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci s-a stricat placa baza a cheii

| Evolution a răspuns:

Trebuie pusa o diagnoza, cauta un electrician auto.
Este posibil ca modulul de inchidere centralizata sa aiba o problema sau de pe placa ta de baza de la chei.
In orice caz, trebuie sa cauti un electrician auto. Pot fi mai multe cauze si oricum tot la el trebuie sa ajungi ca sa verifici acele cauze.

regis
| regis a răspuns:

Baterie slaba sau cheie desincronizata.
La multe mașini sincronizarea se face simplu, punând contactul si apăsând butoanele de la cheie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Bateria i-am schimbat-o

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SporeBox):

Aia ce?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Si cum o repar ce trebuie de facut?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Evolution):

Sincer ieri chiar s-a uitat un electrician si nu gaseste motivul((

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru regis):

Dar se poate mai detaliat cum se sincronizeaza?

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Se schimba daca ala nu a reusit sa o repare sau incui descui usa manual

regis
| regis a răspuns (pentru anonim_4396):

Urci in mașină, închizi portiera, introduci cheia in contact, rotești cheia pana secaprind martorii din bord (fara a porni motorul), aștepți 5 secunde si apoi apeși butonul de închidere de pe cheie.
Metoda funcționează doar daca e problema de sincronizare si nu stiu daca merge la orice mașină. Pe Opel am testat prrsonal si a funcționat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru regis):

OK dar daca nu este disincronizata atunci nu afecteaza la nimic?(BMW)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Mersi