| Gabriel_Dragut_1996 a întrebat:

Care sunt toti pasii pentru a inmatricula o masina?
Masina este deja inmatriculata cu numere de Bucuresti.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Contracte V-C cu viza fiscala
2. Fisa de inmatriculare cu vize fiscale (de la vanzator si de la tine, la primarii)
3. RCA in vederea inmatricularii
4. ITP-ul trebuie sa fie valabil
5. Programare pe www.drpciv.ro
6. Plata taxei de certificat, la CEC sau Posta Romana
7. Prezentarea la ghiseu cu cele mentionate, plus certificat (semnat de fostul proprietar), cartea de identitate a masinii, actul de identitate a proprietarului original, plus copii de la toate astea, copie de la actul de identitate al vanzatorului si numerele de inmatriculare vechi (daca sunt de alt judet si nu le pastrezi), ori chitanta pentru rezervarea lor, in cazul in care fostul proprietar vrea sa le pastreze (si i le dai lui, nu le mai predai la ghiseu).
La ghiseu mai platesti 40 de lei pentru numere la rand, sau 85 pentru numere preferentiale.