| George12356456 a întrebat:

Care ulei credeți ca este cel mai bun pentru un motor 1.6 8v benzina?

Răspuns Câştigător
| jj7700 a răspuns:

Uleiul recomandat de producatorul masinii; capacitate cilindrica si numarul de supape nu sunt corelate direct cu tipul de ulei necesar.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel recomandat de producator

| Panamax a răspuns:

Producatorii recomanda uleiul pe care ei il folosesc din considerente economice si publicitare.
Fii sigur ca primesc un discount gras daca recomanda chiar si o mizerie.
Masina iese oricum din garantie, chiar si cu un ulei de doi bani.

| George12356456 explică (pentru Panamax):

Bun. Tu ce brand de ulei recomanzi?

| Panamax a răspuns (pentru George12356456):

Eu am 1.8.
Cel mai bun ulei pentru ea cred ca este Liqui Moly Toptech 4200. 5w30.
Dar orice 5w30 este ok.

| George12356456 explică (pentru Panamax):

Eu pana acum i-am bagat castrol magnatec 10w-40 si am un tacanit la tacheti. Ma gandesc ca poate daca schimb brandul sau vascozitatea se remediaza cat de cat problema.

| Panamax a răspuns (pentru George12356456):

Eu am simtit diferente intre diferite tipuri de 5w30.
Cu Mobil 1 de exemplu simt tachetii cateva minute.
Cu Liqui deloc.

| George12356456 explică (pentru Panamax):

Am comandat liqui moly super leichlauf 10w-40. O sa văd cum se comporta și eventual o sa încerc și motul/ravenol.