| Cătă_Cătălin_2000_4NvW a întrebat:

Cat clase trebuie sa ai ca sa poti da de permis de conducere?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera actuala nu prevede o conditie de studii pentru obtinerea permisului de conducere, important este sa stii citi si scrie.

| anamariarot a răspuns:

Momentan poti avea si 2 clase, dar din aprilie(daca nu ma insel) cand va intra in vigoare legea, trebuie sa ai 10 clase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform noilor prevederi din legile romane trebuie sa ai cel putin 11 clase.

| Cătă_Cătălin_2000_4NvW explică (pentru anonim_4396):

Si daca ai 10 nu merge?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este adevarat. Indica prevederea legala.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Da ne si noua articolul de lege care prevede asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform site-ului http://www.hotnews.ro/ la http://www.hotnews.ro/......video.htm, accesat la 16.10. 2016: „De asemeni, potrivit documentului pus in dezbatere publica de Ministerul Transporturilor, Guvernul ia in calcul sa permita accesul la examen doar pentru absolventii invatamantului obligatoriu (10 clase)."
Deci trebuie sa ai cel puțin 10 clase. Parerea mea este ca sunt prea multe masini, dar daca ai nevoie pentru meseria pe care o practici poti sa iti iei permisul de conducere.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii care e diferenta intre o lege si o propunere legislativa?