| nicusor222 a întrebat:

Salut. Ce ambreiaj sa pun : Luk, Sachs sau Valeo. Octavia 2 motor de 1.9.

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ia-l pă ăl mai ieftin, mașina e bătrânică

| Dark7Soul a răspuns (pentru sierra1):

Și ce dacă e veche? Cât timp funcționează la un regim normal, atunci și piesele achiziționate ar trebui să aibă calitate bună.

| sierra1 a răspuns (pentru Dark7Soul):

~Și ce dacă e veche? ~

exact ce spunam: Ia-l pă ăl mai ieftin

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru sierra1):

Alea ieftine bat din prima si se ard (patineaza) la primul demaraj mai puternic. Mai pui manopera de 300-600 de lei, iar la final ai o masina care merge mai prost decat inainte.

| sierra1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ok, probabil tu o să iei un ambreiaj mai scump decât mașinuța aia de are vreo 17 ani și de-o cumperi cu vreo una mie-și-o-leacă de euro...să fim serioși

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru sierra1):

Vechitura mea are 150cp și cuplu mare. Dacă pun ambreiaj ridex sau qwp, a doua zi ia foc în mers.
Fără 2000 de lei nu te atingi de un kit ambreiaj cu masă dublă, indiferent de anul și prețul mașinii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Intre Luk si Sachs.
Am intrebat recent niste mecanici mai 'batrani', toti mi-au zis ca Luk e mai ok decat Sachs, dar eu am patit sa-mi patineze cam repede un Luk.
Valeo mi se pare ca a avut esecuri inclusiv pe echiparile OEM, l-am evitat mereu.

| Lukasssz a răspuns:

Am eu o varianta mai ieftina pentru tine :
https://www.infinity.ro/......225x135cm/

| UserRo10 a răspuns:

Luk si Sachs vin de fabrica pe original pe 1.9. Ai volant cu masa dubla?

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Din ce am citit pe net, Luk sau Sachs is cele mai ok la capitolul acela. Oricare din ele il gasesti mai ieftin sau la promotie e ok. Bafta!

| badpanda a răspuns:

Sunt foarte bune toate cele enumerate de tine.
Ia-l pe cel mai ieftin dintre ele.

| badpanda a răspuns:

Cel mai important este sa-l montezi intr-un service decent care au un mecanic ok.
Chiar daca ai kitul de ambreiaj cel mai scump din lume si ai volanta consumata o sa-ti patineze cum se intampla la multi dorei care se cred mecanici. Volanta ar trebui rectificata de fiecare data cand se inlocuieste discul de ambreiaj sau cel putin controlata planeitatea.