| kid47 a întrebat:

Ce fac butoanele astea 2 din imaginea asta? https://imgur.com/a/Bo9th

Alea 2 încercuite, mașina e Opel Astra H.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Cel din stânga este aerul condiționat. Când ledul este aprins, compresorul este pornit iar in cazul in care ventilația este oprită, se cuplează treapta 1.
Cel din dreapta este butonul de recirculare a aerului. Când acesta este cuplat, ledul este aprins, este blocata admisia aerului din exterior, prin găurile de ventilație de la picioare este absorbit aerul din interor si suflat pe sus, spre parbriz sau spre pasageri. Din aceasta cauza, el nu va funcționa decât in anumite poziții ale butonului de dirijare a fluxului de aer. De exemplu, nu poți recircula aerul suflandu-l spre picioare.
Este foarte util atunci când vrei sa se încălzească/răcească foarte rapid habitaclul, precum si atunci când treci printr-o zona cu mirosuri puternice (ferme de porci) sau cu mult praf.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pornesti aerul conditionat
recircularea aerului din interior

| gelu1970 a răspuns:

1 aerul conditionat
2 recircula aerul din interior

| Stincker3043 a răspuns:

Primul este aerul conditionat pe care il poti utiliza la vara de exemplu dar verifica daca ai freon. Si al doilea recircula aerul din interior.

| regis a răspuns (pentru Stincker3043):

Aerul condiționat este foarte util si iarna. Datorită eliminarii condensului, aerul conditionat este uscat, astfel ca dirijandu-l spre parbriz acesta se va dezaburi aproape instantaneu.