| Florinmatache12345 a întrebat:

Salut, ce greutate trebuie să aiba bilele de la variator daca am set de 80cc pe scuter? (vreau si demaraj si sa fuga)

1 răspuns:
| Alexandrionelu a răspuns:

Salut!
Cu cât bilele sunt mai grele, cu atât scooterul demarează mai bine, dar viteza maxima e mai mica.
Cu cât sunt mai ușoare, prinde viteza mai mare, dar demarează mai greu.
Din fabrica toate vin cu bile de mijloc, ca si varianta de compromis. Dacă vrei tu poți sa le schimbi sacrificand una în defavoarea celeilalte.
Nu le poți avea pe toate.