| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna intensitate la un acumulator auto? Multumesc.

4 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Intensitatea unui acumulator se masoara cu amperimetru.Cand vorbim de intensitatea unui acumulator ne referim la capacitatea acestuia care se masoara in amperi h, un amper h inseamna cantitatea de electricitate transformata de un curent cu intensitatea de 1 amper in timp de o ora egala cu 3600 coulombi. Cu cat ai mai multi mAh cu atat acumulatorii au o viata mai lunga in functionare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amperaj big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Curentul electric are trei caracteristici
Tensiunea care se masoara in V (volti)
Intensitatea acre se masoara in A (amperi)
Puterea care se masoara in W (watti)
Si uite si legea lui Ohm: I=U/R; P=UxI

| BarBye a răspuns:

accent caracterizat prin forța mecanică cu care se rostește un sunet. forta piuterea.