| DexOnline a întrebat:

Salut! Ce inseamna si care este diferenta dintre certificatul de inmatriculare si certificatul de inregistrare al unui autovehicul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Certificatul de inmatriculare se elibereaza de serviciul de inmatriculari, aproape pentru toate categoriile de autovehicule.
Certificatul de inregistrare se elibereaza de primarie, pentru anumite categorii de autovehicule, citez:
"ART. 23.(1)Se înregistrează de către consiliile locale numai mopedele, tractoarele care nu se supun înmatriculării, maşinile şi utilajele autopropulsate utilizate în lucrări de construcţii, agricole, forestiere, care păstrează caracteristicile de bază ale unui tractor, şi troleibuzele omologate, potrivit legii, de către Regia Autonomă "Registrul Auto Român", precum şi tramvaiele, maşinile şi utilajele autopropulsate utilizate în lucrări de construcţii, agricole, forestiere, care nu păstrează caracteristicile de bază ale unui tractor, şi vehiculele cu tracţiune animală."

3 răspunsuri:
| Dintrebare a răspuns:

Buna, e acelasi lucru, nu e nicio diferenta

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Inregistrarea este pentru uz zonal si inmatricularea este pentru uz general deci oriunde