| NimicGol a întrebat:

Ce jante se potrivesc la un opel astra h caravan din 2008?
Jantele actuale au j si et-ul 61/2j ET 35 x15H

Ce ET se mai potreveste la acest model de masina?
Este important si J?

Multumesc!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La jante trebuie sa stii in primul rand distanta de la prezoane. Daca nu gresesc, la Astra H, distanta e 5x100.
Apoi, din cate stiu, et-ul se refera la spatiul din interiorul jantei; daca ai discuri foarte mari, risti sa nu-ti incapa niste jante cu et-ul mic.
J-ul semnifica latimea, si in functie de el, stii cam ce cauciucuri se potrivesc pe acele jante.
Uite aici un calculator pentru latimea jantelor.
Prima valoare rezultata se refera la J-ul jantei, iar al doilea, la diametrul ei.
In functie de cauciucurile pe care vrei sa le montezi, vei sti ce J iti trebuie la jante, mai exact intre ce valori sa fie J-ul.