| edy423 a întrebat:

Ce masina ati recomanda unui incepator? Parcurg aproximativ 15-16km pe zi. Modelele la care m-am gandit sunt: golf 6, Opel Astra J, Volkswagen passat.
Budget 5000-6000 euro.
Multumesc anticipat!

10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Presupun ca aia 15-16 km ii faci prin oras. Ti-ar trebui o masina mica ( Polo, Corsa, Twingo, sau ceva). O masina care sa consume putin si sa poata fi parcata usor, in spatii mai mici. In fond, tu ai nevoie de un mijloc de transport din punctul A in punctul B si nu de un aspirator de gagici. Sau?

| edy423 explică (pentru ardnaxur1961):

laughing Am nevoie de masina sa merg pana la liceu si inapoi. Ceva fiabil, care sa nu consume mult, si sa nu mi faca mari batai de cap

| Simpatic a răspuns:

Ia o masina pe benzina pentru ca in curand 2-3-5 ani dispare dieselul asta de rahat pe care tot il aduc samsarii.
Daca iei un benzinar cu motor mic pana in 2.0 nu ai nu stiu ce consum, oricum 15 km/zi este putin asa ca n-ai nevoie de diesel care ar trebui sa il cumpere cei care fac macar 100 km/zi.
Pe de alta parte cu cat dai mai multi bani pe o masina cu atat ea este mai buna ca an ca si dotari ca si stare etc
Daca ai posibilitate sa aduni mai mult de 6000 de euro, poti cumpara ceva mai bun.

| sierra1 a răspuns:

Mai pune o leacă (euro) și iei mașină nouă in GARANȚIE ca pentru incepători

| CristiDinBucuresti a răspuns:

O dacie logan este suficientă pentru un începător.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

16km pe zi si incepator. Dupa mine iti trebuie ceva cat mai mic si usor de intretinut si pe benzina.Un astra J 1.6 MPI. Golf 6 1.6 MPI (nu TSI) ar fi ok.Passat mi se pare prea multa masina pentru un incepator.Dar cum zice colegul de jos, mai bine un logan pana te inveti si dupa poti investii in ceva mai scump.

| Alexandrionelu a răspuns:

Eu as opta pentru Audi A3, 1.6 benzina.
Fata de golf, deși au același sașiu și motor, A3-ul e mult mai plăcut de condus și mai frumos.

| morfeo a răspuns:

Skoda Octavia

| Mad1 a răspuns:

Astra j-steicacioase, motoare proaste si nici consumu nu e chiar redus.
Passat-prea mare pentru incepator, consum mare km putini nu are rost. Eu cred ca as alege golf 6