| ionutenache143 a întrebat:

Salut.ce masina mi ati recomanda pana în 1500euro maxim de începători. Sa fie și ușor de întreținut și sa nu consume mult

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Motorinara obosita in afara de opel si dacie buna pentru tine. La toti recomand masina cu 20k € nu toti isi permit alea fac economie si sant noi

| Simpatic a răspuns:

Cu 1500 de euro recomand masina de tuns iarba
sunt de calitate si fac treaba buna https://www.husqvarna.com/ro/products/masini-robotizate-tuns-gazon/
cu 1500 de euro unii isi cumpara tv-uri voi masini pff
sa fie buna sa nu bata sa nu trancane sa aiba si garantie 1 an sau 2 de zile sa aiba revizii la zi...
multi melteni in tara asta nu au ce manca dar au masini, bine mana a 14-a ce altii prin strainatate nu le mai arunca nici caseaza le vand la samsarii romani si astia dau gunoiul mai departe

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Simpatic):

Am cumparat masina si cu 400 de euro. Masina buna, am adus-o pe roti, am folosit-o cu toata familia, un an dupa achizitie am bagat doar motorina in ea. Mi-am scos banii pe ea doar in primele luni, la cata "taximetrie" am facut cu ea. Adica aveam clientii mei, duceam animale la clinici veterinare, luam oameni de la aeroport, etc. Era masina decenta, o tineam curata, mergea lin, mai avea si dotari.
Daca nu va pricepeti voi, nu creati reguli si pentru altii... Altii au luat masini ok si cu 1000 de lei.

| Simpatic a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Toti isi lauda masinile ca aia e misto ca aia e misto, chiar daca au niste vechituri...si culmea nimeni nu a bagat niciodata bani in masina lui, dar daca te duci prin serviceuri e full de masini la reparat
Mai stiu cate ceva despre masiniwinking
Dar nu uita ca sunt pline serviceurile de vechituri aruncate de nemti-turci, mai rar vezi masini noi prin serviceuri
Sunt sigur ca alea la 400 de euro nu bat nu trancane, au avut schimbate toate consumabilele la timp si piesele de uzura...asa ca las-o moarta pe asta cu masina buna la 400 de euro

[EDIT]

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Simpatic):

Am lucrat in service, si nu prea vedeam rable ieftine, sa stii.
Rablele le vedeam dupa program, pentru ciubuc. Si sunt mult mai simple reparatiile la ele, piesele au pret de lichidare stoc... Nu vorbi despre o lume pe care nu o cunosti.
Hai sa-ti explic profilul omului CU BANI, care are o masina de 15 ani: face ultima revizie, stabileste bugetul pentru urmatoarea, o cumpara, iar de aia veche vrea sa scape urgent si fara intermediari. Asa cumpar eu o masina de 400 euro, altii ar da 1000e pe ea. Ma duc la om si cand vede ca sunt ok, si nu tigan de targ, mi-o da pe bani de cauciucuri, fara sa negociez. Cumparand masina de la un om CU BANI, doar nu sunt in Vaslui, sa fie vorba de vreun crasmar, care a mers cu ea "de toti banii". Le cumpar in principal din ardeal, unde oamenii nu ling firmituri. Dupa oamenii aia nu trebuie sa schimb nici uleiul, ca le-ar fi rusine sa o vanda cu ulei vechi. Ultimele 4 masini de acolo sunt cumparate, nici macar uzura la placutele de frana nu au... Efectiv ajung la atelier cu ea, si nu am ce sa-i fac. Desfac si pun la loc.
Si nu-ti fa griji ca "nu-mi permit", ca stau bine. Dar nu sunt idiot sa cheltui banii pe masini, cum nici bucatarii nu prea dau bani pe mancare.

Bula
| Bula a răspuns:

Dacia 1300 sau 1310, in stare functionala (daca gasest).
Este tocmai buna de invatat si exersat, iar cu ea poti invata usor si repararea /intretinerea. Trebuie doar sa ai la tine in portbagaj cateva scule ieftine: patent, sarma, pompa si cric, etc. pentru cazuri de pana.
Daca te-ai invatat cu ea si cu intretinerea, atunci doar pentru RAR sau defectiuni mari vei merge la service.

Sunt si alte masini usor de intretinut, cum sunt Volkswagen Golf, Ford Taunus Ford Mustang si alte masini construite inainte de "2000, care sunt fiabile si ieftine, perfecte daca eesti pasionat si de mecanica.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Un VW Polo 1.0 mpi sau ceva pe motorina dintre:
Opel Astra G 1.7/2.0 DTI
Opel Vectra B 1.7TD
Ford Focus 1 1.8 TDCI
Opel Corsa C 1.3 CDTI.
Daca vrei pe benzina, cauta ceva Renault (Megane/Clio/Logan).

| Alverto a răspuns:

Eu zic sa îți iei un ATV, e mai distractiv cu ATV-ul si dacă ajungi pe un câmp, deal munte cu mașina o să conduci mai greu, dar cu un ATV la banii aceia este bun. Nu am alte recomandări până în 1500

| alex495 a răspuns:

Golf 4 hatchback. E mic. Usor de parcat. Orice motorizare e fiabila. Sa te uiti la pragrui cand o iei ca mai fac rugina. In rest sunt tancuri. Daca vrei ceva mai puternic ia 1.9 tdi ( diesel) sau 1.8 tsi benzina. Daca dai peste un cod motor ALH ala n are moarte.

Răspuns utilizator avertizat
| 90210 a răspuns:

Passat, break. Iubitul meu a dat 1.600 de ea. N-a avut probleme cu ea. Merge foarte bine. N-a trebuit sa-i schimbe nimic si deja o are de un an.