| Liviu321 a întrebat:

Ce mașina recomandați până în 6000 euro, benzina, după 2010?

25 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ceva din UK un bmw din 2013 gasesti cu 60. 000km

| Liviu321 explică (pentru mgtow):

Aș prefera o mașină ceva mai ieftina la întreținere și cu volan pe partea stângă. happy

| mgtow a răspuns (pentru Liviu321):

Da numai ca astea cu volan pe stanga sant vechi scumpe si de proasta calitate. Masini mai bune decat britanicii nu au nici germanii. Dupa iesitu din ue in 2021 daca no sa vezi masini cu volan in şanţ cu nr de bg sau alta tara europeana la greu in RO imi zici mie ca am avut dreptate.

| Simpatic a răspuns (pentru mgtow):

Bai mgtow mai da-le drecu de masini cu volan pe dreapta, ca toti care vor sa faca depasiri au pasageri in stanga, ce rahat de masini sunt astea? Din partea mea trebuiau sa primeasca fara drept de circulatie de mult la noi, dar deah la noi in tara e sat fara caini, unde fiecare vine cu ce vrea si cum vrea, unii vin cu plasa goala la furat altii pleaca cu plasa plina de la furat.

| Liviu321 explică (pentru Simpatic):

De la 1 ianuarie 2021 nu vor mai putea circula nici la noi mai mult de 3 luni iar de înscris nu vor mai putea fi înscrise.winking

| mgtow a răspuns (pentru Simpatic):

UK e cea mai buna piata de masini sh din zona europei. Lasa vechiturile problematice scumpe din UE ca omul daca nu e prost conduce din portbagaj - ma tot uitam la nazistii astia cu masinile lor de 22 000 eur interioru e cam zgariat prost ingrijit masina veche din 2016 multi km si schimb de ulei la 15000km aia nu e afacere buna. Daca le interzice in 2021 le trec pe bg toti sau Irlanda apoi le inscrie in RO vina apartine europei pentru pretul mare la masini tigani nehaliti. In schimb britanicu e cinstit si cere suma modesta - intra pe autotrader.co.uk si cauta orice masina pana in max 10 ani (la fel zic masina mai buna are pana in 5 ani) dar si alea cu 10 ani sant bune, vezi cum arata in interior si exterior si compara cu una nazista care e deformata in interior si mai scumpa. Atat timp cat traiesc voi promova GB cu masiniile pentru ca merita.

| Sofer a răspuns (pentru mgtow):

De acord. Sunt mașini mult mai bine intretinute față de cele nemțești. În Germania poți lua oricând o teapa. Nu contează pe ce parte e volanul atâta timp când ești șofer adevărat.

| Liviu321 explică (pentru Sofer):

Asta a fost o gluma, nu? Șoferia nu are nicio treabă cu volanul. E logic că un volan pe partea dreapta e incomod, e peste mana, e peste tot ce vrei. In depășiri cel puțin e pericol maxim. Nu poți lăsa pe toți să conducă o mașină cu volan pe dreapta pentru că "cine e șofer" conduce și cu ochii închiși. Asta e vrăjeală, poate unii chiar pot face asta dar sunt puțini. Nu merita riscul asta inutil pentru că mulți NU se fescurca. Nu poți riscă viața oamenilor pentru că "mașinile de pe Angela, e tancuri, naziștii e hoți, că medicii care ne zice noua de corona virus care e de fapt inventea lu Soros". Hai sa terminăm cu mania conspirației. Eu unul nu vreau sa mai vad astfel de mașini într-o țară unde se conduce pe partea stângă. Punct. E vorba de siguranță tuturor. Nu mă interesează ce conduceți voi și cum conduceți.

| mgtow a răspuns:

Zici tu ca nu vrei cu volan pe dreapta dar in banii aia gasesti una buna la englezi chiar din 2015 - 2014

| sierra1 a răspuns:

Logan NOU-NOUȚ indiscutabil

| Liviu321 explică (pentru sierra1):

De la Logan 2 plec. Mi-am luat țeapă cu el iar acum vreau ceva un pic mai puternic. 75cp chiar e leșinat, mai ales la depășiri...

| sierra1 a răspuns (pentru Liviu321):

"chiar e leșinat, mai ales la depășiri"

banii tăi, nervii tăi, circulatia ta

| RoCkKiD a răspuns:

Cam asta caut si eu, si pana acum pare ca daca vrei sa fie si fiabila si ok dutata si cu nu prea multi km..megane 3 e cam singura varianta.

| Liviu321 explică (pentru RoCkKiD):

Am văzut însă nu îmi place că la interior se aseamănă destul de mult cu Logan 2, actuala mașina. Eu mă gândeam la un Golf. 6, Ford MK 3, Seat

| RoCkKiD a răspuns (pentru Liviu321):

Eu personal ma uit dupa una 2010+, bine dotata, 1.6 si pana in 150k kilometrii.

Megane 3 - 5-7000E in functie de km, pe la 7000 le gasesti sub 100.00

VW sau Ford la acelasi sepcificatii sar lejer de 7000 sau 8000 si asta e pe preturile din strainatate pe OLX poate pornesc de la 9.000.
Eu la Seat nici nu m-am uitat, nu sunt cunoscuti pentru fiabilitate.

| Simpatic a răspuns (pentru RoCkKiD):

Si tu crezi asta cu sub 100k km, pai ce proprietar vinde o masina de peste 7-8 ani (10 ani chiar) cu sub 100k km? Asta e faza de samsari no offence

| RoCkKiD a răspuns (pentru Simpatic):

Eu ma uit pe platforme din strainatate unde au registrii nationali cu kilometrii masinilor.

Evident ca mai exista erori dar imi vine greu sa cred ca toti mint.

Si pot sa ma dau pe mine ca exemplu care am facut sub 40k kilometrii cu ultima masina in 5 ani.

| Simpatic a răspuns (pentru RoCkKiD):

Ai dreptate, nici eu nu fac mai mult de 10k km pe an dar pe benzina maxim 20k km/an am facut pana acum, putini isi permit sa faca 75k km/an pe benzina, majoritatea masinilor straine cu multi km sunt pe diesel din acest motiv.

| Liviu321 explică (pentru RoCkKiD):

Găsești Golf-uri și Ford-uri până în 6k euro, acum nu știu cât de bine sunt, nu le-am verificat momentan. 9k euro pentru o mașină din 2010, Golf 6 fiind e exagerat de mult, poate doar daca a investit ceva deosebit in ea sau daca are 70k km reali.
Cu km e cu duș și întors. Am luat eu Logan acum 2 ani jumate, 50k km...reali avea 155k. Nu știu cum pot face unii atât de mulți km pe an. Bine, asta a mea a făcut Uber și se înțelege. Dar un om cu țiglele pe casa nu știu unde face 15k km pe an. Eu am făcut 17k km in 2 ani jumate, am mers cu ea la serviciu cam de 2-3 ori pe săptămână iar în fiecare week-end merg la tara cu ea in jur de 80 km duș întors. Probabil merg cu mașina și la toaleta, altfel nu îmi imaginez laughing

| RoCkKiD a răspuns (pentru Liviu321):

Gasesti, depinde cum o vrei dotata, dar daca vrei una cu putini km, relativ noua si bine dotata va fi mai sumpa decar renaultul in cam orice sitautie.

Cat despre km, depinde si de unde o iei, daca e din Germania acolo oamenii merg ami mult, daca o iei din Olanda tind sa aiba ami putin. In plus depinde in ce scop folosea omul ala masina. daca mergea cu ea la cumparaturi o data pe saptamana nu avea cum sa faca 200k in 10 ani.

| Simpatic a răspuns (pentru RoCkKiD):

Dar,dar la ei (Germania) nu cumpara nimeni diesel de nou ca sa mearga cu ea doar la cumparaturi ocazional, pentru asta exista masina de cilindree relativ mica pe benzina.
Doar la noi in tara asta de calici unii cumparam diesel ca sa mergem cu el la piata si apoi acasa...am zis noi desi eu nu ma regasesc printre acestia pentru ca apoi imi sar unii in cap ca eu as fi mai cu mot.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Simpatic):

Eu n-am zis in nici un post de diesel, am zis ca ma uit expres dupa benzinare.

| SasukeCS2 a răspuns:

Hyundai i30. Fiabila, dotari, kilometri putini. Gasesti pana in 6000 chiar cu 70.000 km.

| Liviu321 explică (pentru SasukeCS2):

E o varianta, chiar daca are doar 109cp mă gândesc că fiind motorul ceva mai mare, 1.6 ar fi cat de cat ok.