| edy423 a întrebat:

Ce masina recomandați pe benzina?(maxim 6000 euro). Parcurg aproximativ 15km/zi. M-am gandit la un Citroen c4 1.6.
Aștept sugestii. P.S Sunt începător.
Mulțumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Pentru 15 km/zi o trononeta electrica.
Daca insisti la o masina, o Dacie Sandero pe benzina - sunt foarte bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mazda 6 2011

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Ca incepator cel mai ok e sa iti iei o dacie logan/sandero pe benzina.Ieftina de intretinut si fiabila. Daca vrei ceva mai bun totusi as merge pe Kia ceed/ Hyundai i30 /Renault megane 3 (1. 4MPI/1. 6MPI).

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

De ce pe benzina daca esti începător si faci destul de mult prin oras? De preferat ar fi sa iti iei o masina pe motorina cu motor de 1.9 tdi. Ti-as recomanda un golf 6, audi a3 din 2009. Sunt foarte bune pentru inceput pentru ca au caroseria hatchback, deci sunt masini relativ mici care se parchează usor. Întreținerea lor va fi una foarte usoara pentru ca fac parte din grupul vag, iar în general aceste masini au preturi mai ieftine la piese si la revizii, un schimb de ulei nu va trece de 1000 de lei.

| suntserios a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Pai tocmai de aia benzina. Ca merge in oraș. Ce sa faca cu dieselul in oras? Sa il infunde si nici sa nu apuce sa se incalzeasca masina iarna la cei 15 km pe care ii face?

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru suntserios):

Din cate stiam cu masinile pe benzina trebuie sa stai mai mult sa se incalzeasca, cu dieselul nu ai o treaba, poti sa pleci linistit imediat ce ai pornit masina

| suntserios a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Motoarele se incalzesc in sarcina nu stand la relanti

| edy423 explică (pentru suntserios):

Mie mi-a fost recomandat sa iau o mașină pe benzina având în vedere distanta pe care o parcurg.De aceea am zis sa întreb și aici. In fond, am nevoie de o mașină care să aibă un consum moderat, întreținere sa nu fie extrem de costisitoare, și să fie ceva stil hatchback. Am gasit si in Opel insigna 2009, 1.8, 143k km.(Știu că e măricică dar nah)