| No10 a întrebat:

Salut, ce masina recomandati pe benzina maxim motor 1.8 pana in 1600-1700 euro, ieftin de întreținut și cat de cat fiabilă?

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Rugina pe roti gasesti la banii aia

| No10 explică (pentru mgtow):

Mai informeaza-te si uită-te pe site -uri de vânzări masini. Totusi trăim în românia unde salariul este de 16 milioane pe luna, tu crezi ca toti au bani sa-si cumpere masini de la 5000 de euro? Spre uimirea ta, eu am un seat momentan fara gram de rugină la 1400€ si fara probleme

| antimulte a răspuns:

Renault (clio, megane), Opel (astra sau chiar costa), Skoda Fabia, Ford Fiesta... Ai de unde alege.
Eu am un Fiesta de 1.4, e drept a fost mai scump decat ai tu bugetul mentionat, dar merita fiecare banut, o masina fiabila si care chiar daca da rateu un senzor, un ceva, te duce acasa.

| No10 explică (pentru Violleta2022):

Stiu si eu sa ma uit pe olx, dar întrebam ca poate cineva a trecut prin experiențe cu mașini mai ieftine si bunicele

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca vorbim de benzina, nu inteleg de ce recomanda unii VW.
De la VW exista doar 1.8T, care e un motor extrem de vechi, are norma euro 2. In curand nu mai ai voie cu ele nici pe camp.
Celelalte benzinare VW prefer sa zic ca nu exista, decat sa deschid subiectul.
La bugetul ala as cauta un Renault Megane 2 1.8 16V, e foarte smechera masina, iar Renault da ceata nemtilor in materie de benzinare, cel putin pe generatiile sub 2010.
Alta varianta pe care o am in minte ar fi Opel Vectra C 1.8 benzina, eram tentat sa cumpar asa ceva la 1200-1400 euro, dar am mai pus 1000 si mi-am luat dieselul de 150cp, sa fiu sigur ca se misca bine, si nu consuma.
De la VAG poate te-ar multumi un A3 dar sunt vechi si scumpe, in general nu recomand nimic de la ei, sunt besini la suprapret, au probleme la fel ca Fiat, dar pretentii de premium... Doar taranii le mai pupa in chur, sunt "masini" nesarate, ca Loganul.

| No10 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar un astra g, 1.6 sau 1.8?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru No10):

Am o Astra G 1.6 SE (8V), sincer nu e nimic wow la masina asta.
Ultimele mele Opeluri au fost Vectra ( doua A si un C), Astra mi se pare o tigaie... Se conduce ok, ai spatiu interior, tabla e buna, mecanica foarte simpla si fiabila, dar na... E masina simpla, fata de pretentiile mele.
1.6 iti recomand dar 16V, asta 8V e destul de bleaga, eu am luat-o pentru parinti. Trage la deal, pleaca foarte bine de pe loc, dar nu ia repede 100, de exemplu. Nu se tureaza rapid. 1.8 am condus putine, dar sunt puternice, fiabile si nici nu consuma exagerat.
Daca te atrage masina si nu ai pretentii de lux, ia-o.
Daca vrei ceva mai rafinat dar la aceiasi bani, ia Focus mk1. Am avut unul diesel, e bomba caroseria aia, foarte comoda si sportiva, plus ca au niste dotari pe vremea aia impresionante (AC standard, unele au clima automata, scaune incalzite, inchidere cu telecomanda in standard, majoritatea au parbriz incalzit, geamuri electrice minim pe fata, etc). Eu am vandut-o ca am vrut neaparat alta Vectra, altfel era o masina super. Am mers cu ea in concediu, iar la 160km/h vorbeam cu ai mei de parca aveam 80... Parca plutea. In viraje se comporta ca o masina de raliu, unde virezi, acolo te duce.

| No10 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sa stii ca mi-ar place, sau poate un ford c-max, mai mult eu caut confort si fiabilitate, întreținere ieftina

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru No10):

Poti sa incerci o Vectra C 1.8 16V, sunt ieftine, si nu au probleme.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Daca nu te intereseaza marca, un Logan 1.4 MPI sau 1.6 MPI e cea mai buna alegere. Motoare foarte reusite si masina simpla si usor de intretinut.Nu se strica ca nu prea are ce sa se strice.Atata sa cauti una ce nu e ruginita. Daca vrei ceva strain atunci un Golf 4 1.6 MPI sau renault clio 1.2/1.4 MPI.

| AwGenetix a răspuns:

Poate nu iti place cum sună, dar skoda e ff fiabila, si e cam tot de pe ele Audi. dar la banii aia poti spera la o Octavia sau chiar un Superb