| qRazvII a întrebat:

Ce masini au sprintul mai bun cele pe motorina sau cele pe benzina?

Răspuns Câştigător
| cosmin76 a răspuns:

Sprint mai bun in totdeauna o sa aiba cele pe benzina deoarece aprinderea benzinei ii cu foc cea la motorina ii pe incalzire... daca ii dai talpa la diesel arunca motorina afara si daca ai noroc ti se strica si turbina la benzina arde direct... orice masina de curse ii pe benzina... motorina ii buna doar la carat lucruri pentru ca scoate un consum msi putin si ii si lenesa ca nu te poti intinde cu motorina pana la 5 mii de ture pentru ca nu mai are cuplu benzina inca are...

| suntserios a răspuns (pentru cosmin76):

Tocmai de aia motorina e mai bune la demaraje pentru ca are cuplu la turatii joase, pe cand benzina are cuplu sus in ture. Daca e vorba de "o liniuta" scurta un motor diesel va fi superios.

Acum raspunsul la intrebare depinde de motor, de cutie., de sofer.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru cosmin76):

Aprinderea la diesel e pe incalzire?
Daca ii dai talpa se strica turbina?
Damn!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru suntserios):

De aia, ca ce? Ca are cuplu mare la 900rpm, dar pana la 2000rpm face juma de ora? Saau pentru ca au lag-ul la acceleratie cu vreo 50% mai mare fata de benzinare, in medie?
Nu pui niciodata un diesel langa benzinar, la demaraj. Dieselul abia ajunge la aia 5000rpm pe liber, cum ajunge un benzinar in primele trepte.

4 răspunsuri:
| danyel98 a răspuns:

Salut, cele pe motorina.