| anonim_4396 a întrebat:

Ce mașini cu cutie automata rezistenta îmi recomandați?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Toate peste 10 000 de euro.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dai prea putine detalii.
orice cutie noua e rezistenta ca tehnologiile au evoluat si sunt suficient de fiabile.

| relian a răspuns:

De regula o transmisie automata nu se strica, sau asa ar trebui.Eu sincer nu am vazut, nici nu am azuit macar la cunoscuti sa li se fi stricat transmisia.Am amici care au si service, nici aia nu avut masini cu probleme la transmisie. Vorbesc aici de America unde 99.99% din masini sunt asa.Se mai intampla sa se defecteze ambreajul,s'au cum sa-i zic in romana ca nu stiu,Torque Converterul,ala da se intampla sa se mai strice dar si ala tot rar.

Deci cand cumperi masina cu transmisie asa,aia este transmisie nu cutie de viteze,cutia de viteze face parte din transmisie, in sf deci cand cumperi o masina asa, inainte sa dai banu, spui sa tio dea sa mergi undeva sa scanezi masina, sa o pui pe tester cum ziceti voi.Dar un tester care face de toate, nu orice tester de 2 lei.Si daca ala zice ca n-are probleme la transmisie atunci e treaba buna.
Aia e tot ce poti face in cazul asta, plus sa conduca cineva masina putin sa faca o proba sa vada cum schimba, dar cineva care a mai condus asa ceva.
Deci scanare si condus astea sunt singurele optiuni ce le ai pentru a vedea daca e ok.
Bine daca masina are deja la bord Check Engine ON atunci e clara, trebuie sa vezi de la ce este ON.
Cel mai indicat mergi cu masina inainte sa o cumperi la verificat dar la cineva cu scaner suparat.
Aia e tot, de brand tu stii ce-ti place.