| M1h0i a întrebat:

Salut, ce mașini îmi recomandați între suma de 20 și 30 de mii de euro la 18 ani?

56 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Toyota gt86

| darrio2007 a răspuns:

Inseamna ca esti mic daca nu ai mai auzit asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu ti-as recomanda o masina foarte-foarte ieftina, fiindca o vei lovii cu siguranta, fiind incepator.
Macar primii 3 ani de zile cat inveti sa sofezi, cumpara ceva ieftin, ca sa nu-ti para rau de o masina scumpa.

| Brizbriz a răspuns (pentru Violleta2022):

Exact, o Dacia solnita la mana a doua, cel putin primul an pana inveti cu adevarat sa sofezi, daca, conduci zilnic si care merge pana la 3 ani daca esti sofer de duminica, am auzit asta de la mai multi soferi ca e recomandat... SERIOS

pentru ca in mod SIGUR o sa zgarii masina, si una e sa zgarii o masina de 500eu, cu totul altceva sa zgarii una de 30 de mii de euro

| sierra1 a răspuns:

Faci valuri DEGEABA, n-ai banii ăia, vise!

https://www.tpu.ro/......comandati/

| M1h0i explică (pentru sierra1):

Planuri, nu vise?

| sierra1 a răspuns (pentru M1h0i):

Îhî

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Aia sunt bani de garsoniera. Ar trebui sa fii putin retardat sa-i dai pe o masina care in 6 luni va fi praf.

| mgtow a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

O idee buna, dar garsoniere la banii aia in zone decente crezi ca exista? Sa nu fie in orase unde rata locurilor de munca e precara.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mgtow):

La 18 ani l-ar putea interesa mai degraba o zona studenteasca, decat "muncitoreasca".

| LoveSleep a răspuns:

Mai pui vreo 10, mai imprumuti din banca si iti iei o garsoniera, pe care o dai in chirie cu vreo 200-250 euro.

Iti iei o masina in rate si le platesti cu banii din chirie. Daca se poate, sa iti mai si ramana ceva. Daca iti iei o masina la care sa platesti rate de 200 euro pe luna si chiria ta sa iti aduca 250, e perfect.

| sabin89 a răspuns:

Sigur, ar trebui să laşi aroganţa, că asta nu e pentru oricine. Aroganţa e rezervată numai anumitor oameni, în special celor care trăiesc în metropole mari. happy

| johnnny123 a răspuns:

Îți recomand mai întâi să câștigi 30.000 de euro (ceea ce este posibil să-ți ia ceva mai mult decât estimezi tu), și apoi să-ți cumperi o mașină de maxim 5000 de euro, care reflectă mai bine calitățile tale de șofer.

| Lukasssz a răspuns:

O dacia 1300

| PedoBarbie a răspuns:

Ia-ți un dric.

| Iote a răspuns:

Masina puternica la abia 18 ani? Stai linistit pana inveti sa conduci cu adevarat. Numai ieri a fost ultima stire cu unul ca tine, cu permis de o luna si pe care nu l-a mai putut salva nimic. Vrei cosciug de 30.000 €?

| Eireann a răspuns:

Eu am un Jeep Renegade Trailhawk din 2020 si desi toata lumea ii injura in stanga si dreapta nu am avut probleme nici pe sosea, nici off road ( imi place sa fac trasee off road pentru incepatori in timpul liber).

| haileewatson a răspuns:

La 18 ani ia-ti un Fiat 500

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unul mi-as lua un Ford Focus/Fiesta in bugetul tau, sunt destul de rapide, mici si au un design frumos, Poti vedea preturi pe Ford Romania la configurator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tatal tau e Gigi Becali? laughing
Vezi ca la varsta aia abia stii sa misti masina din A in B... laughing la peste 100.000 km te numesti sofer.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da de unde stiti voi ca toti sunt la fel? Eu unul dupa ce mi-am luat masina, dupa o luna desigur mers mai incetisor 50-70 km/h puteam sa zic ca ma descurcam foarte bine cu ambreajul, de unde pana unde credeti ca toti abia stiu sa conduca sau ce?

| M1h0i explică (pentru anonim_4396):

30 de mii de euro ți se par bani multi? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru M1h0i):

Nu cred că mi voi cumpăra niciodată o mașină SH la banii ăștia in aceasta viață laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă amuzi tare laughing Sa o mișto din A in B poți și imediat după ce ai luat permisul, nu după o lună cum zici tu. Crede mă, o mie de kilometri cat ai făcut tu Intr o lună e nimic. Sunt oameni care au milionul laughing As vrea sa te vad cum controlezi mașina la viteze mari (peste 160 la ora ), cum circuli pe vreme rea (ceata ghețuș ), cum te adaptezi pe alte mașini manuale, cum schimbi vitezele in functi de nevoie (că mulți subturati mașinile rău tare sau schimbati la 3000 de ture și vă mirați că nu trage când aveți nevoie ) etc

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Masina e facuta sa mergi din A in B si atat. Crede-ma tot timpul merg mai turat, pe langa faptul ca daca mergi subturat distrugi motorul.
Dupa cum am spus mergi din punctul A in B, de ce ai nevoie de 160 km/h, ai cumva limita de 160 la noi in Romania si nu stiu sau faci curse pe drumuri publice? Daca te uiti la ultimele accidente de la tine pun pariu ca sunt facute de d-astia cu 'experienta' multa. Am condus pe polei panta foarte accentuata, am mers prin ploaie de abia se vedea si altele, eu cand mi-am luat permisul mergeam si noaptea sa ma obisnuiesc, dar nu stau sa enumerez. Subiect incheiat pentru mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca mama prostilor e mereu insarcinata. Sper sa ai un eveniment care sa iti demonstreze contrariul...Va sa zica tu cu cateva mii de kilometri te numesti sofer, iar cei cu un milion se numesc cum? Habar nu ai pe ce lume esti, ia si mai invata parcarea laterala rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe langa asta daca tu nu te-ai descurcat asa bine la inceput nu se aplica la toti, deci nu iti mai da cu parerea personala pe aici du-te tu si mergi cu 160 km/h, poate mai scapam si lumea de specimene ca tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor
Am mers si cu peste si traiesc. Se pare ca drumul, vremea, masina si experienta micuta pe care o am m-au ajutat sa traiesc.

| aIexica244 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai tai au avut caruta n-ai cum sa intelegi ce inseamna sa ai masina.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacqa la 20-30k buget nu isi ia o automata, e idiot.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru M1h0i):

Pentru ingropat intr-o masina in contextul actual si la varsta de 18 ani, cu siguranta DA! Cunosc familie de milionari in euro (multe milioane) unde acum citiva ani (nu 20), juniorii aveau la dispozitie un Tico pentru deplasari prin oras, iar cealalta masina uzuala era un Opel Vectra adus din Germania, cumparat acolo direct de la proprietar, deci SH si ala. Singura masina noua si mai de fite era un BMW X5 care statea in garaj si cu care mergeau toti in concediu prin Europa in locatii pentru saraci gen Monte Carlo. Daca banii aia provin din spagi, mi se pare normal sa ti se para maruntis. Daca chiar sunt MUNCITI PE BUNE, nu s-ar arunca cu ei in stilul asta. P.S. In 30k poti sa iei frumos un Suzuki Vitara nou-nout si iti ramin bani si de o tura pana prin Franta si inapoi. Mi se pare o masina foarte de bun-simt pentru un incepator in contextul actual. Uite, 23K varianta automata - https://stoc-online.suzuki.ro/filter?propulsion[]=mild%20hybrid%2048v&

| sdaads a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La 18 ani masina de 20-30k e 99.99% luata din banii parintilor care dorm pe un sac de bani.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sdaads):

Din pacate da...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va cumpără tații mașini puternice apoi apareți încarcerați pe la știri. Mai rău, sa luati și alte suflete nevinate după voi. Aere de român.

| M1h0i explică (pentru anonim_4396):

Mor când va aud pe câte unii că sunt asta. Nu toți șoferii de mașini puternice sunt prosti la condus. Acum că nu ii duce capu' și merg cu 150 pe limita de 50 asta este fix problema lor. Pe mine știu ce mă duce capul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru M1h0i):

Observ ca totul la tine începe cu mor. Drum lin, atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stimabile, cred ca ai inteles gresit mesajul meu... Mesajul meu nu a afirmat ca viteza te face sofer. Mesajul meu era ca este IMPOSIBIL la cateva mii de kilometri sa stapensti bine masina. Atat. Si da, a putea sa controlezi o masina la peste 150km pe ora pe autostrada face parte din experienta de sofer.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma omule unde ai tu limita de 160 km/h in Romania? explica-mi si mie. Si eu mai merg cu 100 prin comuna unde stau, dar doar unde se poate si am vizibilitate si totusi risc sa raman instant fara permis.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe de o parte spui ca eu incalc limita de viteza pe autostrada, pe de alta dupa spui ca si tu incalci limita de 50 laughing Logic, nu?
Da, incalc limita, este adevarat si cu toate astea imi mentin afirmatia conform careia a stapani masina la viteze de autostrada nu e usor si face parte din experienta de sofer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In continuare tot tie iti doresc, pentru ca asa vei intelege ca nu esti mare zmeu. Eu cateva zeci de mii de kilometri si nu consider ca stiu sa conduc bine. Mai am muuuulte de invatat. Uite, asta e mentalitatea mea, de fapt. A ta in schimb e ca stii deja totul. Bravo...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am zis ca stiu totul, insa te poti plimba unde vrei dupa 2-3 luni, si nu sunt zmeu, chiar merg foarte preventiv, vrei sa iti zic cati erau sa intre in mine din vina lor intr-un an si ceva? si nu ma deranjeaza asta, ci faptul cu stiau ca nu au timp si forteaza in curbe pe unde apuca chiar daca stiu ca e periculos, probabil si tu esti la fel de tot zici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai spus ca o stapanesti perfect laughing Nu, nu vreau sa imi arati, tot in Ro conduc si eu. De unde stii ca fortez si eu? Esti omniprezent de vezi tot ce fac? laughing Mai, dumnezeule, mai

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis asa ceva pe langa faptul ca nu am o masina foarte performanta si totusi ma descurc cu ea, un sofer cu multi km il numesc sofer cu experienta daca nu are accidente sau macar accidente usoare, sa stii ca exista si asa ceva daca chiar nu crezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Accidente poti avea si fara vina ta. Nu reprezinta mereu un criteriu corect. Adevarul e ca nu am stiut niciodata ca poti face accident cu masina, dar acum am aflat de la tine rolling on the floor

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Gata, i-am zis-o si eu, acum cred ca plange ca nu stie sa conduca laughing Lasa copilul sa se bucure, a mers si el cu 100 la ora si acum se crede Schumacher rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru raMLesS):

laughing
Nu am nimic cu el, dar e important sa fii constient de cat poti. Eu am doar vreo 30. 000km si sunt constient ca e foarte putin si mai am multe de invatat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu luai permisul pe bani, stiai ca pe unele sectoare de drum primaria cu politia locala poate pune limita la 80 km/h in localitate, deci as depasi viteza cu 20 km/h, asta sa iti arat cat de mult sti limitele de viteza asa ca ideelaughing))

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca e limita 80 iar tu mergi cu 100, aia nu mai e ilegal? Ai sa mori intr-o zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe langa asta nu era vorba de lauda, si ca am mers si cu viteza mare, dar na se vede ca sunteti romani. Stai tu cu milionul tau de km, ia zi si cate accidente ai avut pana acum daca esti asa bun?

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana acum am avut 2 accidente, intr-unul din ele a intrat ala in mine din spate, in celalalt, faceam giratoriul iarna si era polei si mi-au alunecat rotile si am intrat intr-unu cu tiru.
Eu zic sa stai parcat baiatu meu si vezi ca te cauta astia de la Obregia pe strazi, am mers cu spatele cat n-o sa mergi tu cu fata laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru raMLesS):

Atunci las-o mai moale, daca nu aveai accidente mai ziceam si sa ma caute mult si bine, e bine sa ne cautam asa pe internetlaughing

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand ai milioane de kilometrii la bord e imposibil sa nu faci accidente, iar alea pot nici sa nu fie din cauza ta asa cum am patit eu.
Eu zic sa o lasi mai moale ca ai condus si tu cateva mii de kilometrii cel mult, nu esti sofer, esti sofer de duminica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu spun sa iti iei duster nou cu 1.0 benzina laughing Vin cu un touareg din 2006 cu 3 litri si te fac de ras rolling on the floor

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Ia un logan/sandero pe gaz dupa mine nou. in 2-3 ani inveti sa conduci si de faci o boacana nu suferi dupa el. Dupa il vinzi si iti iei ceva cu 150cp+ sa zicem.

| Aditu94 a răspuns:

Salut, ca prima masina la 18 ani, iti sugerez o masina nu foarte scumpa, anume una pana 5000 euro. spre exemlu un golf 6-7, o masina usor de intretinut...dar si asa e mult. oricum, ai nevoie de o masina pe care sa capeti experienta si sa te adaptezi la conditiile de trafic..si cu timpul iti iei una si de 30 de mii.dar e bine sa incepi cu inceputul..de ce spun asta? pentru ca daca te loveste unul si ai o masina de 20-30 k euro, ti se rupe sufletul..asa una ieftina, nu te doare capul foarte tare..adica daca iti da dauna totala, nu plangi cum plangi la una scumpa.

| aIexica244 a răspuns:

Mai bine mai strangi ceva banuti si iti iei ceva mai bun.