| anonim_4396 a întrebat:

Ce motor de golf 4 sa aleg dintre cele doua consum/acceleratie?
1.6SR (101HP) VS 1.6 16v (105Hp)

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

SR-ul fuge foarte bine, e fiabil dar consuma ca o masina turbo.
1.6 16V consuma putina benzina, dar mananca ulei in draci, si nu trage niciodata bine. Plus ca nu e deloc fiabil, stai si freci bobine si clapete de acceleratie, de te saturi.
Dintre cele doua, as alege un Renault sau Opel, daca e vorba de 1.6 benzina.

| JohnnyR0 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si cam cat consuma SR-ul in oras? Peste 10?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru JohnnyR0):

Stiu cateva cazuri de consum de 15-16% in regim mixt, cu mers sportiv (fugea bine masina).
Nu stiu cat ar consuma unul condus normal, depinde de conditii (aglomeratie, relief, sofer, temperatura motor, temperatura exterior, incarcatura, etc).
Consumul real de oras este de 10% si la majoritatea motoarelor 1.4. Nu e un consum mare. Mie imi ia dieselul 7-8, in oras lejer.