| AdiMihai25 a întrebat:

Salut.
Ce motorina recomandați pentru masina de obicei.
Standard sau premium?

Afectează motorul cea premium?
De care ma sfătuiți să pun de obicei.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ai o mașină "ultra" bagă in concordanță cu ea, altfel cea standard e perfectă

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu ma gandesc la partea de lubrifiere a motorinei, care din pacate dispare tot mai mult din motorina, in disperarea de a reduce noxele. Din cate stiu, motorina premium e si mai "subtire", din acest motiv o cam evit.

| Frank51 a răspuns:

Diferenta de performanta nu este sesizabila(asa cum zicea cineva mai sus). Motorina premium se foloseste iarna cand temperaturile scad sub -15 grade, si la masinile mai noi cu motor euro6(daca este masina personala si vrei sa o ti mult timp), in rest nu vad rostul.

| Digikey a răspuns:

Cu cea scumpa motorul este mai silentios si trage mai bine in special cu cea de la Mol.

| JoKKeRClan a răspuns:

Eu bag numai premium are si aditiv, sunt sincer multumit..trage mult mai bine cand bagi piciorul in ea. daca esti incepator te sfatuiesc sa nu bagi piciorul in ea..bafta