| boss97 a întrebat:

Salut.Ce părere aveți de un credit auto în România în valoare de vreo 10.000 euro? Nu prea pot să plătesc o mașină bună cash așa cã vreau să o iau įn rate...

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Orice banca da imprumut, atata vreme cat esti angajat permanent, de cel putin 12 luni si poti face dovada platilor lunare.

| Violleta2022 a răspuns:

Orice banca da imprumut, atata vreme cat esti angajat permanent, de minim 12 luni si poti face dovada platilor lunare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă vorbim de o mașină nou da, dacă vorbim de un sh e o idee foarte proasta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai depinde de salariu.
Nici eu nu eram adeptul ratelor, dar am inceput sa fac credite cu rate sub 25% din venitul meu lunar, si nu le simt.
Daca iti permiti rata sub 5 ani pentru autoturism, iar rata te va costa mai putin de 30% din veniturile tale, e ok.
Asta daca mananci de la parinti si tu, ca mine laughing
Daca esti independent, las-o balta.
Iar intre masina noua si SH, eu recomand SH-ul, pentru romani. Degeaba mananca unii pe aici ca e o pierdere o masina de 200-300. 000km, realitatea este urmatoarea:
1. cu 10.000 euro poti lua Logan dci nou, sau masina aproape premium de 3-6 ani (Opel Insignia, Audi A4, Ford Focus)
2. La o masina trecuta de 5 ani gasesti consumabile aftermarket la un sfert din valoarea pieselor originale. La Logan 2019 dai cateva sute de lei pe o aripa fata.
3. O masina noua de 10.000 euro are siguranta la pamant. SH-urile mentionate de mine cred ca au 5 stele NCAP toate.
4. La o masina SH poti afla dinainte problemele frecvente, rechemarile in service, si la diferente de 500 euro alegi una cu pachet de dotari care a costat 2000 de euro in plus, cand a fost noua.

| johnnny123 a răspuns:

Să cumperi în rate o mașină pe care nu ți-o permiți este una dintre cele mai proaste investiții posibile. După ce că nu-ți permiți să cumperi nici măcar mașina în sine, mai trebuie să suporți și dobânzile la credit, plus cheltuielile mașinii pe care nu ți-o permiți, plus faptul că mașina se depreciază rapid.

Cu toate astea, este una dintre cele mai frecvente greșeli pe care le fac oamenii, iar trei ani mai târziu își trag pumni în cap.

| venividivici2017 a răspuns:

Intai de toate, ai casa ta? Sau locuiesti cu parintii si ai ajuns la concluzia ca ai avea nevoie de o masina pentru care sa mai platesti si credit? Asta nu este investitie, iti mai cade cate ceva, pretul scade imediat cum o cumperi ai in plus daca mai ai si vreun accident? Cu o astfel de mentalitate...nu am vazut asa ceva!