| RazvanC28 a întrebat:

Salut! Ce ulei de motor este bun pentru Bmw F30 2.0d N47T 120kw? Nu am cartea tehnica

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pe capacul motorului unde intra uleiu pune sau suna bmw si aflii

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Nu conteaza atat de mult marca de ulei cat faptul sa aiba norma specifica motorului tau. Din cate stiu la BMW N47T, atata timp cat uleiul are aprobarea BMW LONGLIFE-04, e ok de pus in motorul tau. Acum poti intreba si mecanicul daca are o firma anume ce recomanda. Eu folosesc de 3 ani Ravenol 5W-30 si nu am probleme dar la fel de bine poti pune si Castrol, Motul, LiquiMoly, mobil, etc. Daca vrei sa mergi la sigur si sa nu iti bati capul, baga Castrol 5w-30 Longlife-04 si nu ai treaba.

| Adrian5575 a răspuns:

5w30 sau 5w40. Castrol, Motul, LiquiMoly, Ravenol.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Oricare dintre sinteticele 5W40 și 5W30: Castrol, Elf, Havoline, etc.

| Diana4you97 a răspuns:

Bună. 5W30, recomand pe cel de la producător adică BMW 5W30