| LLuk21 a întrebat:

Salut...ce UTV-uri pot conduce la 16 ani?
Recomandari?
Ma refer sa am categoria A1 sau B1.

3 răspunsuri:
| InOrOut a răspuns:

A1 inseamna motoreta pana in 125cc si nu conteaza viteza maxima.
B1 inseamna masina cu limita de viteza pana la 50km/h.
La 16 ani poti avea AM, A1, B1. UTV intra in categoria B, iar daca e limitat la 50km/h inseamna B1.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu categoria A1 poti conduce doar motociclete cu CC de pana la 125 cmc.
Cu categoria B1 poti conduce autovehicule (inclusiv UTV, ATV, masini foarte mici) care se incadreaza la aceasta categorie, conform Codului rutier, citez:
"e)categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Cauta UTV care se incadreaza in cele doua caracteristici prevazute, respectiv greutate si putere.

| Hahahaihui a răspuns:

Cele pe care ți le permite tactu.