| User23434 a întrebat:

Salut, cică frana de motor îți scade consumul la 0.000, multe zerouri oricum. Cică atunci când folosești frana de motor, injectoarele se opresc. Curiozitatea mea este in legătură cu motocicletele care au carburator, mai scade consumul franei de motor sau nu? Teoretic ar trebui sa fie tot consum 0 deoarece clapita accelerației din carburator ar fi închisă. Mulțumesc! Fundă!

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aceeasi teorie se aplica pentru ca are motor cu ardere interna

| relian a răspuns:

Daca tu teoretic scoti consum zero esti un geniu laughing Daca un motor scoate zero consum in functionare esti deja miliardar si tu nu stii laughing

Afla ca acea clapita de acceleratie ce zici tu nu se inchide niciodata complet,asta daca nu stiai laughing deci consum unui motor in functiune nu este niccand zero asa cum crezi tu sau altii.
cascati gura la toi bambilcii pe yutube care habar n-au de mecanica,unde pui ca mai si credeti ce zic aia laughing

Deci tu cand nu mai accelerezi deloc clapeta aia sta deschisa,doara ca deschisa putin, nu se inchide niciodata complet.
Daca clapita de acceleratie ar fi inchisa cum iti explici ca atunci cand masina sta pe loc sau motocicleta cu motoru pornit, acesta functioneaza?
Care este explicatia ta? Cand stai pe loc consumul este zero cumva?laughing daca spui asta chiar ca esti un geniu laughing esti cel mai tare, faci ca ala de pe Youtube arata la masina consum zero laughing la o dacie laughing
Ar fi bun sa iti dai funda tie ca o meriti laughing
Teoretic nimic care functioneaza nu are consum zero, nimic din universul asta, nu doara de pe pamant.
Daca clapa de acceleratie sar inchide complet, motorul s-ar opri laughing atunci ai consum zero laughing