| Alex955 a întrebat:

Salut, cine îmi poate explica și mie va rog la mașină când vrei sa cumperi una scrie acolo euro 3, euro 4, euro 5 și am văzut și sunt și cu euro 6 care e faza despre ce e vorba? Mulțumesc de timpul acordat

Răspuns Câştigător
| Eikon a răspuns:

Termenii precum "euro 3", "euro 4", "euro 5", reprezinta normele de poluare ale unui autovehicul, stabilite in UE, in functie de anul producerii autovehiculului, variind norma de poluare in care se incadreaza autovehiculul respectiv (pentru care se va stabili impozitul aferent dimensiunii motorului, si a gradului de noxe emanate de catre autovehucul; in urma cu ceva ani, exista taxa de poluare, al carei valoare varia in functie de vechimea masinii, dar a fost eliminata pe motiv ca intra in contradictie cu o directiva de poluare a UE).

5 răspunsuri:
| AlaSwek a răspuns:

Salutare.
Din ce am auzit de la altii, este vorba despre rata de poluare a mașinii. Cu cat masina este mai noua, cu atât aceasta încearcă să polueze mai puțin.winking

| Eikon a răspuns (pentru Eikon):

A gradului de noxe emis*

| Eikon a răspuns (pentru Eikon):

A carei valoare* autovehicul*

suntserios
| suntserios a răspuns:

Reprezinta norma de poluare a masinii. Euro6 e cea mai puțin poluanta

| anonimg a răspuns:

Ai primit răspunsul deja: norma "euro" reprezintă rata de poluare din industria auto. O mașină "euro 6" este o mașină care poluează mediul mai puțin decat "euro5"; și deci este mai bună. De asemenea asta înseamnă că este și mai nouă, iar taxele pe impozitul anual sunt și mai mici.
Există și mașini "non euro". Acestea sunt mașini vechi care poluează mediul mult mai mult.
https://romania.europalibera.org/......34108.html