| Andreimacinca1 a întrebat:

Cineva care se pricepe la acte pentru masini la mana a doua? Ma refer la contractul de instrainare-dobandire sau fiscal, din astea. Am nevoie de putin ajutor, cine poate sa ma ajute, sa vorbim pe mess sau wapp

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Administratia TPU nu recomanda sa mutam conversatia pe site-urile private pentru a nu ne divulga adevarata identitate.
Exista aici si mesagerie privata, dar ajutor primesti daca pui intrebarea pe forum, asa cum fac toti userii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scrie aici ce probleme ai si poate se gaseste cineva sa te ajute

| Andreimacinca1 explică (pentru suntserios):

Am cumparat o masina la mana a doua, si acum e o problema cu fiscalul. Unde am mers să facem actele, a fost făcut un fiscal pe numele celui care a facut actele, cineva de la un parc auto ceva. Acel fiscal, care era de pe numele vânzătorului pe numele celui care a facut actele a rămas la mine. După a facut un fiscal de pe numele celui care a facut actele, pe numele meu. Bun, acum ideea e ca acel fiscal(pe numele meu) e la vânzătorul masinii, si a zis ca mi l trimite peste o saptamana, ca are el o problema la primărie. Am zis sa mergem pe wapp pentru ca aveam de trimis si niste poze. Acum intrebarea mea e urmatoarea: pe primul fiscal(cumparator-cel care a facut actele) scrie ca a costat 6000 de lei, iar pe al doilea scrie 9100(De pe numele celui care a facut actele pe numele meu), adică cat am dat pe ea. De ce scrie pe unul mai puțin decât trebuie? Si fiscalul meu nu are semnătura vânzătorului, dar primul fiscal vanzator-ala care a facut actele are toate semnăturile. Sper ca înțelegețilaughing))

| suntserios a răspuns (pentru Andreimacinca1):

Banuiesc ca prin fiscal tu faci referinta la contractul de vanzare cumparare vizat si stampilat de finante.

Banuiesc ca cel care ti a vandut tie masina nu era proprietar si in actele masinii, doar a vanduto mai departe cu 3100 lei in plus ....cam cum face orice samsar.

Faptul ca nu ti a dat deja fiscalul inseamna ca are datorii la primarie si nu il poate scoate si probabil te vei trezi cu mare teapa...

suna a samsar clasic.

| Andreimacinca1 explică (pentru suntserios):

Tot ce am zis mai sus, a facut de fata cu mine, si ăla pe care scria 6000, si cel pe care scria 9100. El mi-a zis ca cu o seară înainte a luat amenda pentru circulație si a depus contestație. Am vorbit cu el pe wapp, si masina o am de o săptămână acasa. Sincer acum, nu mi-ar fi dat block pe wapp? laughing I am zis ca daca intr-o saptamana nu trimite fiscalul fac plângere la poliție. Care sunt sansele sa l trimita daca fac plângere?

| suntserios a răspuns (pentru Andreimacinca1):

Sa inteleg ca tu ai facut doua contracte de v-c cu aceeasi persoana?

| Andreimacinca1 explică (pentru suntserios):

Deci unul a fost de la vanzatorul masinii la cel care a scris actele, iar al doilea a fost de la cel care a scris actele, la un fel de
X-Y
Y-Z
Ceva de genul
Am verificat masina pe carvertical inainte si nu aparea ca bulita, radiată sau furată, poate conteaza daca zic si asta

| suntserios a răspuns (pentru Andreimacinca1):

Asa, deci Y e samsarul care ti a vandut tie masina mai scump cu 3000 ron. Daca o luai direct de la X o luai la pretul corect probabil.

Tot y e samsarul cu care ai putea avea probleme daca nu iti da fiscalul sa inscrii masina in 90 zile.

carvertical e o vrajeala ieftina. Acolo sunt inregistrate doar daunele facute pe asigurari in service uri de marca sau autorizate...
daca X a pocnit masina serios si a reparato samsarul Y pe la colt de strada nu ai sa gasesti asa ceva pe niciun carvertical.

| Andreimacinca1 explică (pentru suntserios):

Deci, masina am luat o de la x. In acte, a pus o pe y. Y a facut actele. Pe y a pus o cu 6000 de lei. După, y a pus o pe mine(Z) cu 9000. Deci totul s-a intamplat de fata cu mine. Y a facut actele. A fost asa: X->Y->Z
X e ăla cu care am vorbit
Y e ăla care a facut actele
Z sunt eu

| suntserios a răspuns (pentru Andreimacinca1):

De ce ai facut asa ceva?

| Andreimacinca1 explică (pentru suntserios):

Y avea multe masini de vanzare, gen era un fel de târg auto. După in alta parte mi-a zis ca e normal asa

| suntserios a răspuns (pentru Andreimacinca1):

Adica un samsar care te a tepuit de 3000 lei.

| Andreimacinca1 explică (pentru suntserios):

Bine, lasam asta acum. A zis ca imi trimite fiscalul ca are o amendă de circulație pe care a contestat o. Acum, ce pot face daca nu trimite fiscalul?

| suntserios a răspuns (pentru Andreimacinca1):

Sa il ameninti cu judecata